16-06-2017 » Powiat i region

Świnoujście – 14 firm w przetargu na budowę tunelu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że 14 firm zaproszono do składania ofert cenowych na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Podpisanie umów jest planowane na przełomie 2017 i 2018 r.

Wśród firm, które spełniły warunki uczestnictwa w postępowaniu przetargowym, znalazły się m.in. z Polski, Włoch, Hiszpanii i Chin.

Wstępny koszt budowy całego tunelu to 950 mln zł. Unijne pieniądze na nią będą pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Całkowita długość trasy wyniesie około 3,4 km, w tym 1,44 km tunelu. Tunel, zgodnie z decyzją środowiskową z 2010 r., zostanie wykonany w technologii „tarczy drążonej”. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 m. Zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia, poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny.

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkane (Uznam, Wolin i Karsibór). Na wyspie Uznam znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Mieszka tu 80 proc. mieszkańców Świnoujścia. Miasto nie ma drogowego połączenia z siecią dróg krajowych. Działają w nim dwie przeprawy promowe. W sezonie letnim dziennie z przepraw korzysta nawet ok. 11 tys. samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *