03-08-2017 » Powiat i region

Świat ziół – w jaki sposób leczyć się nimi?

Wiemy o tym od tysięcy lat. Zioła upiększają, odchudzają, leczą przeziębienia nerwice, a nawet raka. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie zioła, które pomogą wzmocnić zdrowie. Dawniej uważano, że ich moc jest magiczna. Czy coś się dziś zmieniło w tym względzie?


Ziołolecznictwo czyli innymi słowy – fitoterapia to rodzaj kuracji opartej wyłącznie na zastosowaniu leków roślinnych pochodzenia naturalnego i znana jest ludzkości od niepamiętnych czasów. Przez minione stulecia zioła były podstawowymi środkami leczniczymi (któż znał niegdyś chemię?). To dlatego mówi się, że fitoterapia jest matką konwencjonalnej medycyny. Nic dziwnego, że z roku na rok postępuje wzrost zainteresowania niekonwencjonalną medycyną i to nie tylko wśród pacjentów, ale także środowisk medycznych.
Tradycyjne ziołolecznictwo kojarzy się głównie z suszonymi ziołami, które dostępne są w aptekach czy specjalistycznych sklepach. Nie zapominajmy jednak, że równie dobre efekty co typowe zioła, daje stosowanie soków drzewnych, a nawet dieta oparta na warzywach i owocach.
Zioła to również przyprawy, które można znaleźć w każdym polskim domu. Moda na nie jest coraz większa i stają się one coraz popularniejsze, a gospodynie domowe wielokrotnie przedkładają zioła nad inne.

Wśród nich jest jak wiadomo pieprz który działa jako środek moczopędny i dezynfekujący układ moczowy.

Zielona mięta pomaga w problemach związanych z kamicą żółciową, zapaleniem pęcherzyka i dróg żółciowych.

Goździk może być używany w celu pobudzenia apetytu, regulacji trawienia, a nawet do odświeżania oddechu. Poprawia też trawienie, pobudzając wydzielanie enzymów żołądkowych.

Bazylia wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, działa też rozkurczowo. Czosnek, cebula, liść czarnej jagody mają działanie bakteriobójcze, a kwiat nagietka, rumianku, czy liść szałwii, goją rany.

O zbawiennym leczeniu ziołami napisano już tomy książek i w księgarniach można znaleźć wiele doskonałej lektury na ten ziołoleczniczy temat.

Zioła spełniają też ważną rolę w leczeniu poważnych chorób. Wciąż podejmowane są badania świata roślin w poszukiwaniu takich, które mogłyby dostarczyć substancji przydatnych w leczeniu chorób serca, nowotworowych, czy AIDS.
Mieszanki ziołowe z powodzeniem zakupimy w sklepach zielarskich. Znajdziemy je też w aptekach, a i o oczywiście w naturze; na polach i łąkach. Pamiętajmy, że lepiej jednak wystrzegać się zakupów internetowych, gdyż nie mamy pewności że oferowany w sieci produkt jest w pełni bezpieczny.
Zioła bez problemu można zbierać samodzielnie, wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad. Ponieważ od miejsca zbioru zależy ich smak oraz właściwości odżywcze, które kwiaty mają nam dostarczyć, należy je wybrać uważnie. Na zbiór najlepiej wybrać się na dziką łąkę, która jest oddalona od dróg, po których jeżdżą samochody. Lepiej omijać z daleka łąki, po których biega dużo zwierząt, szczególnie psów.
Nie zapominajmy też, że zioła działają łagodnie i skutecznie pod warunkiem, że zażywa się je regularnie. Oczywiście to, jak długo można je stosować, zależy od tego, po jakie zioła sięgamy.
I tu pamiętać trzeba o jednym – często zioła i ziołowe leki nie mają takich skutków ubocznych jak konwencjonalne, ale w nadmiarze niektóre z nich mogą wywołać niepożądane działanie. Specjaliści twierdzą, że kuracja ziołowa powinna trwać maksymalnie do sześciu tygodni, a gdy zachodzi potrzeba, po miesięcznej przerwie można ją powtórzyć.
Oczywiście skuteczną terapię może przepisać kwalifikowany specjalista z dziedziny medycyny naturalnej i uzdrawiania. Nie zapominajmy, że wiele chorób leczy się poprzez stosowanie kilku różnych terapii i kuracji jednocześnie, dlatego nie wolno pomijać medycyny konwencjonalnej. Nawet preparaty ziołowe powinien zapisywać lekarz i ich spożywanie zawsze należy z nim konsultować, bowiem zioła mogą też szkodzić, szczególnie podawane z innymi medykamentami. Naturalne leki ziołowe mogą wchodzić w interakcje z lekami klasycznymi. Dziurawiec hamuje dla przykładu substancje zawarte w lekach działających na serce, a miłorząb zażywany jednocześnie z lekami tiazydowymi może wywołać nadciśnienie tętnicze.

Zaglądajmy zatem w świat ziół jak najczęściej bowiem one na pewno nie zaszkodzą a przeciwnie. Powinniśmy zagłębić się w tajniki ziołolecznictwa poprzez literaturę a wiadomości z niej czerpane na pewno pomogą nam w niekiedy zawiłych arkanach świata ziół.

Na podstawie horoskop.wp.pl Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *