13-11-2017 » Powiat i region

Startuje EUROMUSICDRAMA

Wybitni współcześni muzycy i kompozytorzy, unikalny spektakl poświęcony twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, forum artystycznej współpracy. „Muzyka w Teatrze, Teatr w Muzyce”, to hasło przewodnie Międzynarodowego Festiwalu EUROMUSICDRAMA Szczecin 2017. Wsparta przez Województwo Zachodniopomorskie II edycja wydarzenia rusza już za chwilę, potrwa od 16 do 19 listopada.

– Teatr to gest, mimika, siła spojrzenia i żywe słowo. Teatr to również pauzy i cisze, ale teatr to także muzyka. Euromusicdrama to unikatowe wydarzenie dla miłośników sceny, których na Pomorzu Zachodnim nie brakuje. Oprócz ciekawych spektakli, interesujących warsztatów i wykładów, z pewnością nie zabraknie równie porywających i pulsujących energią dyskusji. – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

To już festiwalowa tradycja, by w programie pojawił się uznany polski kompozytor, którego sylwetka będzie przedstawiona w biograficznej sztuce teatralnej. W pierwszej edycji EUROMUSICDRAMA był to Fryderyk Chopin, któremu dedykowano „Nokturn dla Pani Tilebein”. W tym roku twórcy Festiwalu zaprezentują sztukę o Ignacym Janie Paderewskim pt. „Fortepian Paderewskiego”. W zamyśle organizatorów spektakl połączony będzie z prelekcją z zakresu edukacji teatralno-muzycznej adresowaną do młodzieży.

W dniach 16-19 listopada Festiwal EUROMUSICDRAMA 2017 w Szczecinie ugości wybitnych aktorów z całej Europy, przez co stanie się swoistym forum do wymiany doświadczeń i poglądów, ale przede wszystkim do nawiązania międzynarodowej współpracy na polu artystycznym. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. wybitni muzycy i kompozytorzy: Karol Beffe (fortepian, wybitny kompozytor i improwizator, zdobywca Victoire de la Musique 2016), oraz Bruno Letort (dyrektor radia francuskiego France Musique i dyrektor festiwalu Ars Musica w Brukseli). Funkcję dyrektora artystycznego Euromusicdrama objął wybitny muzyk-instrumentalista Jean-Marc Fessard

Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. wykłady poświęcone językowi teatru, interpretacji teatru instrumentalnego, wykonywaniu muzyki teatralnej czy historii muzyki w teatrze radiowym. Organizatorem Festiwalu jest Teatr Kameralny Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, a wydarzenie zostało wsparte środkami Województwa Zachodniopomorskiego.

II edycja Festiwalu EUROMUSICDRAMA

Szczecin, 16-19 listopada 2017 r.

http://www.teatrkameralny.lap.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *