22-06-2017 » Powiat i region, Wolin

Sołtys 2016 roku pochodzi z Zastania!

Z ogromną dumą i przyjemnością informujemy, że 19 czerwca 2017 r. w Senacie RP Pani Maria Ratyńska otrzymała statuetkę „Sołtys Roku 2016” przyznawaną przez Kapitułę Konkursową pod przewodnictwem  redaktor naczelnej „Gazety Sołeckiej” Joanny Iwanickiej.

Uroczystość poprzedziła konferencja „Aktywne sołectwa – obywatelskie społeczeństwo”, przygotowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z organizatorami konkursu. Jego celem jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, postaw obywatelskich i troska o rozwój małych ojczyzn.

Na uroczystość wręczenia statuetek „Sołtysa Roku 2016” był zaproszony pan Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, a Stowarzyszenie  Sołtysów Ziemi Wolińskiej reprezentowała członkini zarządu pani Krystyna Rytlewska.

Pani Maria została również nagrodzona, jako jedna z dwóch osób w Polsce, za największą ilość zebranych opakowań po środkach niebezpiecznych wykorzystanych w rolnictwie, w tym po środkach ochrony roślin. Organizator czyli Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin ufundowało nagrody  w postaci weekendowego wyjazdu do dowolnego SPA w Polsce.

Pani Maria Ratyńska jest sołtyską Zastania od 14 lat. Współzałożycielka Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Wolińskiej oraz członkini Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo w rozwoju”. Pani Maria jako liderka w swojej miejscowości stawia na integrację i rozwój mieszkańców i wsi. Dzięki staraniom pani sołtys w Zastaniu wybudowano świetlicę wiejską, siłownię plenerową, wiatę z grillem, poprawił się wizerunek miejscowości oraz doświetlono ulicę i przystanki autobusowe.

Pani sołtys należy do jednych z najaktywniejszych sołtysów Gminy Wolin. Bywa inicjatorem wielu przedsięwzięć w swoim sołectwie oraz imprez między-sołeckich. Organizuje imprezy okolicznościowe: Dzień Matki i Dziecka, Dzień Babci i Dziadka,  Bal Karnawałowy, Mikołajki. Inwestuje swój czas i sołeckie fundusze na propagowanie wśród dzieci i młodzieży kultury fizycznej poprzez organizowanie turniejów sportowych w sołectwie jak również bierze udział we wszystkich rozgrywkach sportowych organizowanych w innych sołectwach.

Kreuje dobry wizerunek Zastania oraz całej gminy Wolin poprzez uczestniczenie we wszystkich wydarzeniach kulturowych tj. kiermaszach, dożynkach, uroczystościach gminnych. Angażuje się w pracę społeczną na rzecz innych co czyni z niej człowieka z poczuciem empatii i dobrym sercem.

Pani Maria pozyskuje również środki z zewnątrz, które przeznaczone są głównie na zorganizowanie dla dzieci i młodzieży ferii i wakacji ale pamiętając o starszych mieszkańcach Zastania, organizuje i dla nich ciekawe wydarzenia tj. wyjazdy do teatru i opery czy stacjonarnych koncertów kameralnych – 20 maja odbyło się „Spotkanie sąsiedzkie”  przy muzyce zespołu „Kożuch” z Łodzi. Poprzez takie działania Pani Sołtys wpływa na rozwój kulturalny mieszkańców i integrację społeczności lokalnej. Wszystkie te działania sprawiają, że sołectwo Zastań może pochwalić się bardzo dobrym gospodarzem, a gmina Wolin najlepszym Sołtysem.

„Sołtys Roku 2016” to nie jedyne wyróżnienie pani Marii, w 2012r. otrzymała srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego w uznaniu zasług dla rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Została nominowana do nagrody Wolińskie Światowidy 2012 w kategorii: społeczna i charytatywna działalność. Ciągle podnosi swoje umiejętności i zdobywa wiedzę pomocną w pełnieniu swojej funkcji:

– uczestniczyła w projekcie „Europejska Akademia sołtysa. Wsparcie postaw obywatelskich mieszkańców wsi zachodniopomorskich”,

– brała udział w projekcie „Razem lokalnie więcej regionalnie. Partnerstwa lokalne w turystyce narzędziem sukcesu zmian gospodarczych na poziomie lokalnym i wojewódzkim”,

– uczestniczyła w projekcie „Partnerstwo dla Natury 2000”,

– ukończyła szkolenie dla świetlicowych,

– uczestniczyła w projekcie „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego”,

– ukończyła Szkołę Animatorów Wiejskich.

– W 2008r. wzięła udział w Europejskim Kongresie Odnowy Wsi zorganizowanym przez Województwo Opolskie w Kamieniu Śląskim. Uczestniczyła również w konferencjach organizowanych przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów  w Poznaniu.

– Podczas Dnia Sołtysa 2017 zdobyła „złote widły”. Władze Gminy Wolin serdecznie gratulują Pani Marii Ratyńskiej tytułu „Sołtys Roku 2016”, życzymy zdrowia do dalszego działania oraz wielu nowych inicjatyw sołeckich.

Agnieszka Pawełczyk

  1. Wiele lat temu, a było to na początku tego wieku, miano Sołtysa Roku w naszym kraju przyznano wówczas pani Danucie Szulc, sołtys podkamieńskiego, niewielkiego Kukułowa. Jak wspomina pani Danuta, jej popularność była dla niej miłym zaskoczeniem, bo nie przywykła do takiej roli, a zarazem dość mocno widoczna, z czego oprócz tytułu, była niezmiernie dumna. Ale były też osoby, którym jej tytuł, delikatnie mówiąc, nie odpowiadał, czy może też, nie pasował. Czyżby była to zazdrość popularności czy może inne czynniki miały na to wpływ? Tego pani Danuta nigdy nie dociekała.

Już będąc Sołtys Roku, działała w dalszym ciągu społecznie, przy tym w dalszym ciągu pomagając mieszkańcom swojego małego sołectwa, organizując różne inicjatywy, zabawy czy spotkania. Dbała też mocno o najmłodszych mieszkańców. To wszystko było doceniane przez miejscową społeczność i ostatecznie docenione na arenie ogólnopolskiej.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *