06-10-2019 » Powiat i region

Słynny Rom – Don Vasyl w Świnoujściu

Ci, którzy mieli okazję obejrzeć świnoujski koncert znakomitego i bez wątpienia, słynnego Roma – Don Vasyla, który wystąpił w sobotę 5 października wraz z Gwiazdami Cygańskiej Pieśni w programie zatytułowanym „Jedno jest niebo dla wszystkich…”, tego nie żałowali. Muzyka cygańska, jak zwykle żywiołowa, niezwykle przyjemna, taneczna, a zarazem niezwykle upojna, zrobiły kapitalne wrażenie na wszystkich. A wszyscy uczestnicy  koncertu bawili się wyśmienicie.

Jak nam powiedział po koncercie słynny artysta, do tych stron ma sentyment, bowiem w młodości mieszkał jakiś czas między innymi w Kamieniu Pomorskim oraz w Szczecinie.

Wtedy też, właśnie w stolicy powiatu kamieńskiego, powstał na niwie tak znanych zespołów cygańskich: „Roma” i „Terno”, dziecięcy zespół „Szatra” (co oznacza z języka romskiego namiot lub księżyc) w którym występował jako młodzian w sekcji tanecznej. A niżej podpisany miał okazję grania wówczas na gitarze w zespole akompaniującym.

Muzyka cygańska, niezwykle popularna, świetnie brzmiąca i nie mniej wychwytywana przez licznych słuchaczy, na pewno jest znakomitą rozrywką dla wielu jej wielbicieli.

Dodajmy, iż Don Vasyl od wielu lat mieszka wraz z rodziną w Ciechocinku i jest pomysłodawcą i zarazem organizatorem nie mniej słynnego dziś w tym miejscu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romskiej, którego kolejną , 23. letnią edycję można było zobaczyć i usłyszeć także w TV.

Jako ciekawostkę dodamy, iż kilka lat temu, jego syn Dziani, z powodzeniem wystąpił na kamieńskich już dziś nieistniejących błoniach (w tym miejscu powstała marina). A było to podczas jednej z edycji Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, gdzie zagrał jako gwiazda imprezy.

Miwa

 

 

Jeden komentarz na temat: Słynny Rom – Don Vasyl w Świnoujściu

  1. Avatar eldorado pisze:

    Cóż Pan Don Vasyl trzyma się dobrze….i fajnie…bo starzy ludzie też mają prawo do swojej muzyki…ktoś musi bawić ….ludzi po 50 tce…. a ci cyganie właśnie są w sam raz na tego typu rozrywkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *