22-11-2017 » Powiat i region, Sport

Słynna amerykańska hokejowa liga NHL, ma równe 100 lat!

National Hockey League czyli słynna NHL, jest zawodową organizacją, która istnieje na terenie USA i Kanady, powstała 22 listopada 1917 roku w kanadyjskim Montrealu. Jest to najsilniejsza i zarazem najlepsza liga hokeja na lodzie na świecie, która skupia w 31 zespołach wiele światowej sławy oraz wybitnych hokeistów z dosłownie całego globu. Drużyny należące do NHL, każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz niezwykle wysokie zarobki hokeistów. Wystarczy dodać, iż średnia pensja zawodowego zawodnika w sezonie 2015/2016 wyniosła 2.900.000 dolarów ($)!

Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz czterech dywizji.

Wielu hokeistów pochodzi z Europy. Wśród nich była polska barwna postać Mariusza Czerkawskiego. Ten najwybitniejszy polski hokeista w historii, w NHL spędził 12 sezonów oraz reprezentował w niej barwy pięciu klubów: „Boston Bruins”, „Edmonton Oilers”, „New York Islanders”, „Montreal Canadiens” i „Toronto Maple Leafs”. Został także pierwszym Polakiem w tej lidze, który wystąpił w prestiżowym Meczu Gwiazd NHL.

Z historii ligi:

Po serii dyskusji w kanadyjskiej Narodowej Federacji Hokeja, między właścicielem „Toronto Blueshirts”, a właścicielami zespołów: „Montreal Canadiens”, „Montreal Wanderers”, „Ottawa Senators”, i „Quebec Bulldogs”, ich przedstawiciele zebrali się w Montrealu, gdzie debatowali nad przyszłością National Hockey Association. Powodem dyskusji były zarzuty wobec właściciela „Toronto Blueshirts”, który był wpływową postacią w National Hockey Association, a którego oskarżano o oszustwa i faworyzowanie jego zespołu przez ligę NHA. Efektem tych rozmów było stworzenie w 1917 roku National Hockey League (NHL). Nastąpiło to dokładnie 22 listopada.

W pierwszym sezonie w rozgrywkach wzięły udział jedynie cztery zespoły: „Montreal Canadiens”, „Toronto Arenas”, „Ottawa Senators” oraz „Montreal Wanderers”. Przez pierwsze siedem sezonów w rozgrywkach brały udział jedynie zespoły z Kanady, dopiero w latach 1924 – 1925 do rozgrywek przystąpił zespół ze Stanów Zjednoczonych. Był nim „Boston Bruins”.

W historii ligi do 2008 następowały trzy przerwy w rozgrywkach. Pierwsza trwająca 10. dni, miała miejsce w kwietniu 1992 roku, a powodem był strajk NHLPA. Druga przerwa miała miejsce w sezonie 1994/1995. Powodem przerwy był spór o wynagrodzenia dla pierwszoroczniaków. Przerwa w rozgrywkach trwała 104 dni.

Z kolei trzecia przerwa była spowodowana lokautem w sezonie 2004/2005. Ta przerwa trwała 310 dni, co ostatecznie uniemożliwiło rozegranie sezonu.

NHL przyznaje cenne trofea i nagrody każdego sezonu. Najbardziej prestiżową nagrodą dla zespołu jest Puchar Stanleya (od 1893 r.), a indywidualną, Trofeum Harta (od 1924 r.).

Dotąd aż 24. triumfami w lidze NHL może poszczycić się kanadyjski zespół „Montreal Canadiens”, powstały w 1909 roku, a najlepszym i zarazem najskuteczniejszym hokeistą w historii ligi, jest Amerykański hokeista, Wayne Gretzky, który w latach 1979 – 1999 strzelił w 1.487 meczach, aż 894 bramek. Do tego doliczyć trzeba 1.963 asysty. Wyczyn niesamowity i chyba niepowtarzalny. A już na pewno na najbliższe lata.

The Official Encyclopedia of the NHL nazywa W. Gretzky’ego (według polskiej wersji, jego dziadek ze strony ojca był Polakiem. Inna wersja mówi, że jego babka była Polką) „najlepszym zawodnikiem wszech czasów”. Jest on powszechnie uważany za najlepszego hokeistę swojej ery. Ponadto został nieraz nazywany przez wielu dziennikarzy sportowych, graczy, trenerów i fanów, „najlepszym graczem hokeja w historii” („the greatest hockey player ever”).

Legenda mówi, że Wayne po raz pierwszy stanął na lodzie mając ledwie 2 lata i 10 miesięcy. Do dziesiątego roku życia strzelił 378 bramek i zaliczył 139 asyst w zaledwie 85 meczach w barwach „Nadrofsky Steelers”. W wieku 17 lat przeszedł na zawodowstwo.

Obok wielu nagród i wyróżnień jakie otrzymał, został też uhonorowany jako jedyny gracz w historii, zastrzeżeniem jego numeru (99) przez całą ligę NHL. W 1999 r. został przyjęty do prestiżowej Hockey Hall of Fame (pol. Galerii Sław Hokeja).

Jako zawodnik zyskał przydomek The Great One (po polsku „Wspaniały / Wielki”).

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *