27-10-2017 » Golczewo, Powiat i region

Sesja w Golczewie- Nie będzie norek w Samlinie

W piątek 27 października w Golczewie odbyła się XXXIV sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji Rada podjęła między innymi uchwałę w sprawie uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Golczewo w obrębach Samlino i Wołowiec. Uchwała została przyjęta jednomyślnie przez wszystkich obecnych radnych. Decyzja Rady zamyka definitywnie możliwość budowy na terenie tych miejscowości  fermy norek. Nasza redakcja wielokrotnie poruszała ta sprawę. Pomysł budowy w Samlinie fermy norek pobudził społeczny sprzeciw mieszkańców gminy. Powstało stowarzyszenie EKOGMINA które za główny cel postawiło sobie niedopuszczenie do powstania na terenie gminy Golczewa fermy norek. Sprawa ciągnęła sie długo. Głośnym echem w całej Polsce odbił się wiec zorganizowany w dniu 21 stycznia 2017 r. W dniu tym o godzinie 15:00 w Golczewie zawyła syrena Wozu Bojowego Strażaków. Na ten sygnał zgromadzeni tłumnie na placu przy restauracji Herbowa,  mieszkańcy Gminy Golczewo rozpoczęli swój wiec  zorganizowany na znak protestu budowy w Samlinie, 2 kilometry od Golczewa, potężnej fermy norek. Przy dźwięku syreny samochodu strażackiego, który krążył po ulicach Golczewa, sygnalizując mieszkańcom ważność zdarzenia, jakie właśnie się odbywa na ulicy Zwycięstwa, zgromadzeni przeszli chodnikami ulicy Zwycięstwa w stronę ronda, stamtąd po okrążeniu ronda pod budynek Urzędu Miejskiego, gdzie Przewodniczący Stowarzyszenia EKOGMINA Jaromir Marks w kilku słowach poinformował o celu i planach zorganizowanego w Golczewie protestu. Spod Urzędu pochód wyruszył w kierunku Domu Kultury skandując głośno hasła przeciwko budowie w Samlinie fermy norek.

Druga część protestu odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie. Spotkanie otworzył Roman Dorniak Przewodniczący Rady Miejskiej Golczewa, który przybliżył uczestnikom spotkania sytuacje opowiadając historię złożenia wniosku przez holenderskiego inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowań dla budowy fermy norek w Samlinie oraz działania Rady Miejskiej podjęte w tej sprawie. Poinformował również o zawiązaniu Stowarzyszenia „EKOGMINA”.

Piątkowa decyzja Rady Miejskiej postawiła kropkę nad „i”. Wydaje sie że sprawa budowy fermy norek w Samlinie została definitywnie zamknięta. Na zakończenie sesji głos zabrał  Radny Jaromir Marks przewodniczący Stowarzyszenia EKOGMINA, który gorąco podziękował Radnym oraz tym wszystkim którzy przyczynili się do tego by nie dopuścić do budowy na terenie gminy Golczewo fermy Norek.

W.T.

 ,

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *