27-06-2017 » Powiat i region

Sekwoje – największy cud – olbrzym wśród bogatego i zróżnicowanego drzewostanu świata

Na całym globie rośnie tysiące gatunków drzew. Ale czy wiecie, które z nich są największe, najwyższe? Jest tym drzewem, amerykańska sekwoja wiecznie zielona, spore skupisko rośnie w Yosemite, w Sequoia National Park, czyli Parku Narodowy, Sekwoi (istnieje od 1890 roku), położonym we wschodniej części pasma górskiego Sierra Nevada, na południe od Yosemite. Tu rosną w naturalnych warunkach.

Dość powiedzieć, że sekwoje czyli mamutowce olbrzymie, to drzewa długowieczne, które wyrastają na niezwykłą wysokość. Najwyższe z nich to sekwoja o nazwie Hyperion, która ma 115,61 m wysokości i masie wynoszącą tyle, co 15 płetwali błękitnych czyli największy zwierząt na naszej planecie. Dokładna lokalizacja Hyperiona, a także pozostałych dziewięciu najwyższych drzew świata, trzymana jest w tajemnicy. Oczywiście w obawie przed turystami. Wiadomo jedynie, że trzy najwyższe znajdują się w Redwood.

W Sequoia NP można zobaczyć największe drzewo na świecie: General Sherman (Giant Forest czyli Las Olbrzymów), w którym znajduje się pięć z dziesięciu największych drzew na świecie (licząc według objętości)., którego waga szacowana jest na 1 200 – 2 000 ton, co czyni je największym żywym organizmem na ziemi. W porównaniu z Hyperionem jest niewielki, ma „tylko” 84 m, ale jego pień ma blisko 8 m średnicy! Ma 1 487 m3 objętości. Jego wiek szacuje się na 2300 – 2700 lat! Trzeba jednak zaznaczyć, że są tu pnie drzew ściętych jeszcze w XIX w. mające średnicę aż 12 m, których wysokość szacuje się, że miały nawet 135 m!

Nieźle, co? Jeśli kiedyś będziecie blisko Ratusza Miasta Głównego w Gdańsku, czy budynków „Kukurydzy” w Katowicach, lub budynku „Warta Tower” przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie, to pomyślcie o „Generale Shermanie”, bowiem ma taką wysokość jak te właśnie budynki!

Sekwoje są też bardzo odporne – związki chemiczne zawarte w drewnie i korze drzewa uodparniają je na insekty i grzyby, a gruba kora izoluje od większych szkód spowodowanych pożarem. W rzeczywistości drzewa te giną najczęściej od… powalenia. Ich system korzeniowy jest dość płytki, więc jego uszkodzenie w połączeniu ze zbyt wilgotnym podłożem i silnym wiatrem może doprowadzić do upadku takiego kolosa.

W przewróconej sekwoi łatwiej wyciąć dziurę niż ją usunąć. W Parku Narodowym Sekwoi są także miejsca, gdzie w przewróconych na drogę sekwojach wycięto tunele wielkości samochodu!

W normalnym lesie pożar to tragedia, ale dla sekwoi ogień jest… pożyteczny. Szyszki mamutowców z zamkniętymi łuskami mogą wisieć na drzewie wiele lat. Część z nich otwierają wiewiórki i pozwalają wypaść nielicznym nasionom, ale jest to znikomy procent. Dopiero ciepło pożaru powoduje, że szyszki osuszają się, otwierają i nasiona spadają na ziemię. Same sekwoje są na ogień odporne, więc nic groźnego im się nie dzieje, natomiast okoliczne niższe drzewa i krzewy po spaleniu i przysypaniu nasion są dla nich świetnym nawozem. W tym przypadku ogień daje życie.

Sekwoję olbrzymią można obejrzeć także w Polsce. Największy przedstawiciel tego gatunku w naszym kraju rośnie w miejscowości Brwice w województwie zachodniopomorskim. Drzewo ma ponad 88 lat i 27 metrów wysokości, czyli trochę więcej niż jedną trzecią wysokości ogromnego „Generała Shermana”.

Opracowano na podstawie artykułu Magdaleny Czatrowskiej https://www.tropimy.com/sekwoje-12-ciekawostek/

Miwa 

 

Jeden komentarz na temat: Sekwoje – największy cud – olbrzym wśród bogatego i zróżnicowanego drzewostanu świata

  1. Magdalena Czatrowska - autorka oryginalnego tekstu napisał(a):

    Może warto byłoby chociaż podać skąd pochodzą znalezione (a w zasadzie „ukradzione”) informacje? Większość powyższego tekstu pochodzi żywcem z tekstu mojego autorstwa: https:// www. tropimy. com/sekwoje-12-ciekawostek/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *