23-10-2017 » Dziwnów, Powiat i region

SEJMIK KLUBÓW OLIMPIJCZYKA I RAD REGIONALNYCH PKOL

W dniach 20-21 października, w Racocie, odbył się XVI Ogólnopolski Sejmik Klubów Olimpijczyka i Rad Regionalnych. W sejmiku uczestniczyła duża grupa działaczy z naszego województwa. Dziwnów reprezentowali przedstawiciele Klubu Olimpijczyka , działającego przy Gimnazjum Publicznym – Małgorzata i Jerzy Janawa. Co prawda gimnazjum już nie istnieje, jednak Klub Olimpijczyka prowadzi swoją działalność szerząc ideę olimpijską. Przypomnieć tu należy, że XII Sejmik odbył się w Dziwnowie, w 2008 roku.

Racot jest wsią leżąca w Wielkopolsce, liczącą nieco ponad 1300 mieszkańców, lecz znaną niemal na całym świecie z kibiców, którzy od 25 lat (od Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie- 1992 r.) jeżdżą na największe imprezy sportowe rangi igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.  W Racocie znajduje się również Pałac Jabłonowskich, który w latach międzywojennych pełnił rolę  rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej. Przy pałacu znajduje się, powstała w 1925 roku, stadnina koni. Wieś znana jest też  z organizacji Wszechstronnych Konkursów Konia Wierzchowego.

Sejmiki Klubów Olimpijczyka odbywają się co dwa lata. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń i prezentacja dorobku związanego z działaniami  promującymi ruch olimpijski.  Gościem sejmiku był Prezes PKOL Andrzej Kraśnicki i liczna rzesza olimpijczyków. Należy podkreślić, że działalność klubów olimpijczyka w naszym województwie jest postrzegana jako przykład dla innych województw. Duża w tym zasługa Prezesa Zachodniopomorskiej Rady Regionalnej– Stanisława Kopcia i lokalnych działaczy. Na  Sejmiku przedstawiliśmy prezentację pn. „Geneza powstania Alei Gwiazd Sportu w Dziwnowie i organizacja imprez sportowych promujących ruch olimpijski”. Nasze wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem obradującego gremium. Przedstawiliśmy historię powstania Alei Gwiazd Sportu, opowiedzieliśmy jak doszło do organizacji biegu „Cztery mile Jarka”, „Festiwalu Gwiazd Sportu”, „Olimpijskiej Majówki” oraz różnorodnej rangi regat rozgrywanych na naszych akwenach.

Klub Olimpijczyka w Dziwnowie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *