10-08-2017 » Powiat i region

Rocznica otwarcia największego i najczęściej odwiedzanego muzeum świata

Jest nim paryski Luwr ((franc. Louvre, Musée du Louvre), który uroczyście otwarto dla zwiedzających 10 sierpnia 1793 roku i otrzymało wtenczas nazwę, Museum Central des Arts (Centralne Muzeum Sztuk Pięknych). Jest to dawny, średniowieczny pałac królewski (Palais du Louvre) przemianowany na muzeum sztuki. W chwili otwarcia, ekspozycja liczyła 537 obrazów i 184 dzieła rzeźby i rzemiosła artystycznego. Swego czasu, a było to w roku 1803, Muzeum zmienia na jakiś czas nazwę na Musée Napoléon.

Luwr jest też najczęściej odwiedzaną placówką tego typu na świecie, około 15 tysiącami zwiedzających dziennie, z czego 65 procent to turyści. Muzeum stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60 600 metrów kwadratowych (!) znajdują się zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki, począwszy od czasów najdawniejszych, po połowę wieku XIX. Są tu dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie, takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki czy słynna Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci.

W 2008 roku zbiory Luwru podzielono na osiem kategorii. Każdej z nich przypada odrębny dział. Są to Działy: Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźby, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku i Grafiki.

Przed 2006 roku filmowano sale Luwru do filmu Kod da Vinci opartego na bestsellerze Dana Browna. Za kręcenie kadrów w Luwrze muzeum zarobiło 2,5 miliona dolarów.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *