10-08-2018 » Powiat i region

Rocznica otwarcia największego i najczęściej odwiedzanego muzeum świata

Jest nim bez dwóch zdań paryski Luwr ((franc. Louvre, Musée du Louvre), który uroczyście otwarto dla zwiedzających 10 sierpnia 1793 roku. Wtedy otrzymało nazwę, Museum Central des Arts (Centralne Muzeum Sztuk Pięknych). Jest to dawny, średniowieczny pałac królewski (Palais du Louvre) przemianowany na muzeum sztuki. W chwili otwarcia, ekspozycja liczyła 537 obrazów i 184 dzieła rzeźby i rzemiosła artystycznego. Swego czasu, a było to w roku 1803, Muzeum zmienia na jakiś czas nazwę na Musée Napoléon.Luwr jest też najczęściej odwiedzaną placówką tego typu na świecie, około 15 tysiącami zwiedzających dziennie, z czego 65 procent to turyści. Muzeum stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60.600 metrów kwadratowych (!) znajdują się zbiory liczące około 300.000 dzieł sztuki, począwszy od czasów najdawniejszych, po połowę wieku XIX. Są tu dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie, takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki czy słynna Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci.
W 2008 roku zbiory Luwru podzielono na osiem kategorii. Każdej z nich przypada odrębny dział. Są to Działy: Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźby, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku i Grafiki.
Przed 2006 roku filmowano sale Luwru do znanego filmu Kod da Vinci opartego na bestsellerze Dana Browna. Jako ciekawostkę dodam, iż za kręcenie kadrów w tym miejscu muzeum zarobiło… 2,5 miliona dolarów.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *