Raz na ludowo

Już za miesiąc, kolejny, 21. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna…

… w Kamieniu Pomorskim, a dokładniej 29 – 30 lipca, odbędzie się długo oczekiwana przez bardzo wielu impreza kulturalna, na którą zjedzie 25. zespołów oraz sześciu wokalistów, z województw zachodnich i północnych (taka idea przyświecała twórcy tej im imprezy, a zarazem jej patrona). A więc pochodzą oni z lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, a także z warmińsko – mazurskiego, i oczywiście naszego, zachodniopomorskiego. To efekt eliminacji, które zostały wcześniej przeprowadzone przez powołaną przez organizatora, komisję konkursową. Stawiano przede wszystkim na poziom i jakość, a nie jak bywało niegdyś, na ilość zespołów.

Ta znana, szczególnie w pasie północno – zachodniej Polski, a zarazem ceniona przez wykonawców impreza, ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy już, i to z niecierpliwością oczekują na tę imprezę.

Zapowiadają się więc kolejne wielkie emocje, związane z posuchą na folklor, który w szerokiej gamie przedstawią liczne, kolorowo ubrane i tryskające uśmiechem, zespoły.

W tym roku podobnie jak w ubiegłym, najwięcej będzie zespołów śpiewaczych, a i konkurencja jest całkiem spora. Kilka zespołów wystąpi na deskach sceny kamieńskiej po raz pierwszy, bowiem ideą organizatorów jest poszerzanie horyzontów folklorystycznych, zaś docelowym zamierzeniem, by w festiwalu w przyszłości wystąpiło więcej zespołów z dalekich kresów północno – wschodnich, tj. warmińsko – mazurskiego. Bowiem imprezę zaszczyca gros zespołów z lubuskiego, któremu wtóruje nasze, rodzime województwo.

Festiwal od zarania…

Ta ciekawa impreza narodziła się w 1996 roku, a jego bez wątpienia niekwestionowanym twórcą, był nieżyjący już, Jan Iwaszczyszyn, wieloletni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego. Znany kompozytor, muzyk, świetny akordeonista, laureat wielu konkursów, animator kultury nie tylko na Pomorzu Zachodnim.

Wtedy do pierwszej edycji festiwalu zgłosiło się czternaście zespołów, same z ówczesnego województwa szczecińskiego. I to dzięki pomocy rodziny i członkiniom zespołu ludowego „Stawnianki”, który to zespół pan Jan wówczas prowadził, odbył się w Kamieniu Pomorskim I Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej, o czym się dziś niejednokrotnie zapomina, niestety. Znawcy tematu kręcili wówczas nosem na nowy twór, bowiem trudno im było zaakceptować to coś nowe.

Jeszcze później okazało się, że kontynuacją imprezy w ogóle nie zainteresowały się ówczesne władze miasta, stąd Ojciec festiwalu przeniósł „swoje dziecko” do pobliskiego Wolina, gdzie dzięki wydatnej pomocy władz, z ówczesnym burmistrzem Mirosławem Mielniczukiem na czele, festiwal z roku na rok coraz bardziej się rozrastał.

Jednak Jan Iwaszczyszyn cały czas marzył, by impreza powróciła jednak do dawnego miejsca i jego korzeni. I tak też się stało. Było to trzy lata później, kiedy do współpracy skłonnym okazał się być ówczesny burmistrz Kamienia, Andrzej Jędrzejewski. Festiwal wrócił więc do korzeni, do swego starego miejsca, do Kamienia, gdzie do dziś jest zawsze gorąco oczekiwany, wszem i wobec oklaskiwany i podziwiany.

I tak pokrótce wygląda historia festiwalu, która tak naprawdę – jak sam zawsze mawiał pan Jan, wcale nie była wyściełana różami. Wtedy, kiedy zrodził się pomysł tego festiwalu, pan Jan nawet nie marzył, by przetrwał on aż tyle lat. W ubiegłym roku impreza odbyła się po raz dwudziesty. Wkracza w tym roku w trzecią dekadę swego istnienia.

Organizatorzy mówią, że nie jest łatwo zorganizować takie przedsięwzięcie, nie tylko logistycznie. Taki festiwal to potrzeba sporych pieniędzy, o które jest trudno. Coraz trudniej je zdobywać z roku na rok. Jednak, jak na tę chwilę, festiwal jeszcze istnieje. I dopóki on będzie, wiele osób będzie się z tego i z niego cieszyć. Oby jak najdłużej.

Tegoroczna edycja festiwalu organizacyjnie będzie podobna do wcześniejszych. Czekają nas dwa dni dobrej zabawy i ludowego śpiewania. Pierwszego dnia, a więc w sobotę, od godzin południowych do późnowieczornych, odbędą się przesłuchania zespołów i solistów oraz zawsze radosna i pełna humoru, Biesiada Ludowa.

W niedzielę zaplanowano o godzinie 12:00 Mszę św. biesiadną, która odbędzie się również tradycyjnie, w miejscowej Katedrze. Po czym barwny korowód przejdzie ulicami miasta do amfiteatru, gdzie odbywać się będzie ciąg dalszy. Tu odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego ogłoszone zostaną przez jury, wyniki konkursowe oraz odbędą się okolicznościowe występy laureatów.

Już dziś w imieniu organizatora, którym jest od kilku lat Kamieński Dom Kultury i Sportu oraz wspomagająca tę instytucję, Gmina Kamień Pomorski, serdecznie zapraszamy na ów festiwal i do zobaczenia się w ostatnim weekendzie lipca, oraz do świetnego śpiewnego świętowania, do wspólnej, barwnej zabawy w kamieńskim Amfiteatrze, położonym pięknie nad malowniczymi wodami Zalewu Kamieńskiego.

Na dowód, że kamieński festiwal ludowy związany jest, i to tradycyjnie, ze znakomitą zabawą i wszystkim tym co jest związane radością, rozrywką, w załączeniu pokazujemy to na fotkach z poprzednich edycji tej ciekawej imprezy kulturalnej.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *