02-11-2017 » Powiat i region

Mamy w pełni jesień, stąd przedstawiamy kilka interesujących porad dotyczących naszego jesienno – zimowego odzienia narażonego na niszczenie

Jesień, po niej zima, a co dzieje się w przyrodzie, sami widzimy za naszymi oknami. Pogoda nie specjalna, coraz krótsze dni, szaruga, przeplatana zimnym wiatrem, deszczem.

Choć owa jesień jest teraz akurat nieco łagodniejsza, pielęgnacja poszczególnych części naszego ubrania, stwarza w tym wyjątkowo trudnym czasie wiele problemów wielu ludziom. Zatem przedstawiamy kilka ciekawych i praktycznych porad, które powinny nam i naszej garderobie przezwyciężyć jesienno – zimowe trudności.

Buty skórzane
Okres jesienno – zimowy to ciężki czas szczególnie dla naszych butów wystawionych na działanie wielu szkodliwych czynników, a przede wszystkim soli drogowej. Wielu z nas nie wie jak je tak naprawdę pielęgnować. Czy jest jakiś sposób, żeby pozbyć się szpecących zabrudzeń?  – ktoś zapyta.
Jeżeli mamy skórzane buty to przede wszystkim należy je często pastować. Jeśli skóra jest nawilżona wówczas łatwiej zmyć z niej osady naniesionej na obuwie soli. Zabrudzone trzewiki warto umyć za pomocą octu spirytusowego. Mieszamy go z wodą w proporcji 1:1. Można spróbować też wody z płynem do mycia naczyń. Na pół litra wody dajemy jedną łyżkę płynu.

Buty zamszowe

O wiele trudniej na obecną chwilę poradzić sobie z pielęgnacją butów zamszowych. Najlepiej użyć do tego jak najzwyklejszej gumki od mazania lub skórki od chleba. Obuwie posypujemy też talkiem, a następnie dokładnie szczotkujemy. Większe zabrudzenia starajmy się usunąć ciepłym mlekiem. Należy wówczas namocz w nim szmatkę, potem wetrzeć w zamsz obuwia. Do konserwacji warto używać odpowiednich impregnatów, które można kupić w dobrym sklepie obuwniczym.

Co zrobić, żeby buty się nam nie ślizgały?

Większość z nas lubi się ślizgać. To prawda. Zwłaszcza dzieci. Nie tylko na sankach lub na jakimś lodowisku. Spacer po oblodzonym chodniku to raczej żadna przyjemność. Co zrobić, jeżeli wasze buty ciągle się ślizgają? Jest na to kilka sposobów.

Najlepszy to oddanie ich do szewca, który doklei odpowiednią zelówkę. W specjalnych sklepach obuwniczych można dostać specjalne nakładki antypoślizgowe. Przeważnie występują w dwóch kolorach: czarnym oraz beżowym. Dla mężczyzn zwykle poleca się specjalne gumy antypoślizgowe, które zaczepia się o podeszwę.

Jak prać kurtkę zimową?

Na szczęście nie trzeba robić tego zbyt często, jednak w pewnym momencie każdy staje przed takim dylematem. Co wtedy wówczas należy zrobić? Ktoś powie, oddać do pralni chemicznej. Okazuje się, że możemy wyprać kurtkę w najzwyklejszej pralce automatycznej, która jest na wyposażeniu dosłownie każdego gospodarstwa domowego.

Na początku należy zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne, zatrzaski i rzepy. Jeżeli na metce nie napisano inaczej, należy wlać do odpowiedniej przegródki pralki trzy nakrętki płynu do prania i ustawić program na 30 stopni C. Po wypraniu nie wyjmować jej od razu. Najlepiej zaimpregnować ją odpowiednim środkiem dostępnym w sklepach odzieżowych. Wlać trzy nakrętki środka i ponownie ustawić cykl prania na 30 stopni. Dopiero wówczas można bezpiecznie wysuszyć kurtkę.

Jak założyć czapkę, tak aby nie zepsuć fryzury? To dotyczy zwłaszcza pań

Każda kobieta wie, że to zadanie trudne i bardzo karkołomne, jak też graniczące niemal z cudem. Nie warto jednak ryzykować zdrowia dla pięknej fryzury, szczególnie w bardzo mroźne dni. Czy zostaje nam czesanie się w koński ogon? Istnieje jednak sposób, żeby w miarę „bezboleśnie” się z tym problemem uporać. Trzeba nakładać czapkę rozciągając ją uprzednio na dłoniach. Zakładać ją należy powoli ze wszystkich stron naraz. Najlepiej wybrać dość szerokie modele uszyte ze sztucznych włókien, a wówczas włosy mniej się wtedy elektryzują i nie stają „dęba”.

Porady zebrał i przygotował Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *