18-11-2017 » Powiat i region

Ostrzeżenie GIS przed smoczkami kauczukowymi

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed smoczkami kauczukowymi. Dodał je  do listy ostrzeżeń publicznych. Smoczki zostały wyprodukowane dla Canpol-u. Pod żadnym pozorem nie należy używać produktu.

Numer katalogowy niebezpiecznej partii wyrobu to 23/103, a numer serii to CODE 0170614 (kod EAN 5903407231037).
Ruszyła procedura wycofania wyrobu z rynku.

W przypadku określonej serii smoczków kontrolerzy wykryli przekroczenie dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin ze smoczków kauczukowych. Wykryty poziom wyniósł 0.4935 mg/kg wobec dozwolonego 0,1 mg/kg.

Związki N-nitrozowe odznaczają się rakotwórczością. Występowanie ich w żywności stanowi o potencjalnym zagrożeniu zdrowia człowieka.

GIS zaleca, że nie należy używać produktu wskazanego w ostrzeżeniu. Produkt należy zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć.

Produkt, o przed używaniem którego przestrzega GIS – na zdjęciu.

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Fot: Główny Inspektorat Sanitarny

 

 

Dnia 28 listopada 2017 r. Pani Agata Mularczyk przysłała sprostowanie do przedstawionej wyżej informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego.Przestawiamy je niżej.

Pragnę podkreślić, że instytucja, która przeprowadziła badania smoczków, a następnie wysłała informacje do GIS-u nie ma uprawnień ani warunków do przeprowadzania takich analiz. Zdajemy sobie sprawę, że GIS wydał taki komunikat, jednak takie są procedury – opisujemy szczegółowo zaistniałą sytuację w przesłanym poprzednio aneksie technicznym. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak fakt, że smoczki Canpol były i są bezpieczne.

Agata Mularczyk

Stanowisko firmy Canpol w sprawie smoczków kauczukowych do butelek wąskootworowych

W nawiązaniu do informacji dotyczących przekroczenia dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin w smoczkach kauczukowych do butelek wąskootworowych
o numerach katalogowych: 23/103 (serie: 0170509,0170614,0170821), 23/903 (serie: 0170607,0170517,0170626,0170821), 23/903pad (serie: 0170619, 0170628) pragniemy z pełną odpowiedzialnością oświadczyć, że nasze produkty były i są bezpieczne dla zdrowia konsumentów.

Producentem wspomnianej partii smoczków kauczukowych do butelek wąskootworowych jest niemiecka firma – uznany partner, który dostarcza swoje towary dla wielu marek na całym świecie. Producent po otrzymaniu informacji o ewentualnych nieprawidłowościach, zadeklarował pełną współpracę i natychmiast zlecił ponowne badania próbek referencyjnych, których wyniki będą dostępne w przyszłym tygodniu.

Zarówno producent smoczków kauczukowych do butelek wąskootworowych, jak i firma Canpol jasno podkreślają, że badanie wykonane przez Intertek zostało przeprowadzone niezgodnie
z obowiązującymi standardami
. Intertek przeprowadził badania zgodnie z wersją roboczą norm, a nie obowiązującymi normami, w związku z tym akredytacja metody badawczej jest wątpliwa. Według oficjalnego stanowiska Intertek otrzymanego dnia 22 listopada 2017 r., firma nie ma technicznej możliwości przeprowadzenia badania według obowiązujących norm – co praktycznie wyklucza uzyskanie prawidłowego wyniku.

Ponadto, producent podkreśla, że kauczuk jest bardzo wrażliwym materiałem, który ma wysokie wymagania względem transportu i przechowywania, a badania dotyczące przekroczenia dopuszczalnego poziomu migracji są niezwykle trudne – na ich wynik mogą znacząco wpłynąć okoliczności, w jakich są one przeprowadzane. Aby otrzymać wynik zbliżony do wspomnianego, wystarczy krótki kontakt badacza z dymem tytoniowym, nawet na kilka godzin przed wykonaniem czynności diagnostycznych, co ma natychmiastowe odzwierciedlenie w wynikach.

W tym samym momencie zarówno Canpol, jak i niemiecki producent dokładają wszelkich starań,
aby możliwie najszybciej wyjaśnić kształt dyskutowanych wyników badań. Obie firmy jednocześnie nie wykluczają podjęcia zdecydowanych kroków prawnych przeciwko firmie Intertek.

Pełna wersja stanowiska formy Canpol w tej sprawie: https://canpolbabies.com/…/5/6954-uwaga-wazny-komunikat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *