Największy dzwon świata, który… nigdy nie zadzwonił, obchodzi urodziny

Do niedawna w kamieńskiej Katedrze eksponowany był zupełnie nowy dzwon o imieniu „Maria”, który waży 260 kg. W minioną środę (22.11.), trafił za sprawą dużego dźwigu, na katedralną wieżę, zastępując stary, pęknięty dzwon sprzed kilku wieków, który teraz można oglądać w katedralnym kapitularzu.

Zwykle dzwony są bardzo ciężkie. Ten kamieński należy do iście „maleńkich”, bowiem wystarczy powiedzieć, że największy (najcięższy) w Polsce dzwon, znajduje się w Katedrze Wawelskiej w Krakowie i nosi imię Dzwon Zygmunt. Odlany został w 1520 roku na cześć króla Polski, Zygmunta I Starego, który zresztą go ufundował.

Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 r. Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Dzwon z sercem, jarzmem, łożyskami i huśtawką z linami, waży 12.600 kg; w tym serce dzwonu: 365 kg i klosz: 9.650 kg. Średnica klosza wynosi 242 cm, a wysokość klosza wraz z koroną – 241 cm. Wykonany jest ze stopu brązu, czyli z 80% i miedzi 20% cyny.

Ale kolosem wśród największych dzwonów i zarazem największym na naszym globie dzwonem jest rosyjski, o imieniu „Car kołokoł” (ros. Царь – колокол), który jest eksponowany na placu w obrębie moskiewskiego Kremla. Jednak ten dzwon w porównaniu z innymi, nigdy nie zadzwonił.

„Car kołokoł”, o wadze bagatelka, 202 ton, średnicy 6,6 m, wysokości (z uszami) 6,14 m, odlał z brązu mistrz ludwisarski Michał Matorin (Motorin), co nastąpiło 25 listopada 1735 roku na Kremlu w Moskwie.

Ciekawostki:

Śląscy inżynierowie wraz z ludwisarzami z Przemyśla, w tym roku pobijają rekord. Dla sanktuarium w Brazylii wykonali największy kołysany dzwon świata i dzwonnicę. Aż 50,5 tony waży ów dzwon, który współtworzyły i zamontują w Brazylii; Odlewnia Metalodlew SA i Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla. Dodajmy, iż jest to ta sama firma, która wykonała w tym roku kamieński dzwon o wadze ledwie 260 kg.
Jest to najcięższy kołysany dzwon na świecie. Ma wysokość prawie 5 metrów i średnicę ok. 4,5 m. Dzwon nosi imię „Vox Patris” i jest przeznaczony do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii.

Do tej pory największym dzwoniącym dzwonem był japoński olbrzym o wadze 36 ton.

Proces wytwarzania dzwonów nie zmienił się od tysięcy lat. Polega na wykonaniu rdzenia wewnętrznego, następnie przy użyciu wzornika tworzy się tzw. gliniany dzwon fałszywy, na którym formuje się płaszcz. Płaszcz odzwierciedla rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu, ze wszystkimi ornamentami i elementami rzeźbiarskimi. Po zdjęciu płaszcza usuwa się warstwę gliny, w ten sposób powstaje przestrzeń, która wypełniana jest stopem miedzi i cyny – brązem dzwonowym.
Zwykle kwestie finansowe dotyczące kosztów dzwonu objęte są tajemnicą. Ceny zależą od jego wielkości i kształtują się na około 20 euro za kg stopu, plus koszty wynajmu odlewni oraz transportu.

Tak więc 202 tonowy niebijący dzwon z Rosji to największy z olbrzymów. Jednak ten polski, dla Brazylii, dzwon bijący, bije w tym roku swoisty rekord świata.

Miwa

 

 

 

 

Jeden komentarz na temat: Największy dzwon świata, który… nigdy nie zadzwonił, obchodzi urodziny

  1. Avatar Krakus pisze:

    Małe sprostowanie – w Krakowie nie ma Dzwonu Zygmunta… to niepoprawna nazwa.
    Jest Dzwon Zygmunt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *