Malarstwo Stefana Jędrzejewskiego w MHZK

W piątek w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy „Stefan Jędrzejewski. Malarstwo”. W uroczystym otwarciu tej ekspozycji licznie uczestniczyli mieszkańcy naszego miasta, znajomi, przyjaciele i najbliżsi artysty, a także władze miejskie z Burmistrzem Gminy Kamień Pomorski Stanisławem Kuryłłą i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim Jackiem Golusdą na czele oraz przybyli z Wolina burmistrz tego miasta Eugeniusz Jasiewicz oraz  dyrektor tamtejszego Muzeum Regionalnego Ryszard Banaszkiewicz.

Najważniejszym gościem piątkowego otwarcia wystawy był jednak sam twórca. Stefan Jędrzejewski to z pewnością postać dla malarstwa w powojennym Kamieniu najważniejsza. Związki, urodzonego w obozie na Pawiaku w 1942 r., artysty z naszym miastem datują się od początku lat sześćdziesiątych. W 1969 r. po ukończeniu Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie doskonalił swoje malarskie umiejętności u wybitnych polskich malarzy – Hanny Rudzkiej-Cybisowej i Jonasza Sterna, powrócił do Kamienia. Podjął pracę instruktora w Powiatowym Domu Kultury prowadząc koło zainteresowań plastycznych i Zespół Usług Plastycznych działające przy tej placówce. Przez wiele lat posiadał pracownię  która znajdowała się na poddaszu Pałacu Biskupiego będącego do 1998 r.  siedzibą Powiatowej Biblioteki Publicznej. Angażował się w działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej. W 1990 r. współtworzył miesięcznik „Kamień Pomorski” będący pierwszym tytułem prasy lokalnej w naszym mieście w wolnej Polsce. W kolejnych latach prowadził galerię sztuki we wsi Radawka na terenie gminy Kamień Pomorski. W 2010 został roku uhonorowany Złotą Wstęgą Ziemi Kamieńskiej za zasługi na rzecz kultury naszego miasta.

Stefan Jędrzejewski nie ograniczał swej działalności jedynie do Kamienia. Współpracował ze szczecińską grupą artystyczną „BRAMA” i Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Był wiceprezesem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Szczecinie.

Kamieński malarz, nestor środowiska artystycznego naszego miasta tworzy obecnie w swej pracowni znajdującej się w podkamieńskim Trzebieszewie, gdzie mieszka. Jego prace prezentowane były wielokrotnie w Kamieniu, ale też w kraju i za granicą.

Ekspozycja otwarta w piątek jest pierwszą ukazującą prace kamieńskiego twórcy w nowej siedzibie MHZK. Składają się na nią 33 prace prezentujące dorobek artysty od 1981 r. po dzień dzisiejszy, które w większości znalazły się również w katalogu towarzyszącym wystawie.

Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania wystawy, jej wernisażu oraz katalogu serdecznie dziękujemy za życzliwość i nieocenioną pomoc. Wyrazy szczególnej wdzięczności kierujemy pod adresem Pana Stefana Jędrzejewskiego, bez którego nie byłoby tej ekspozycji.

Otwarta w piątek wystawa prezentująca malarstwo Stefana Jędrzejewskiego prezentowana będzie w kamieńskim Muzeum do połowy czerwca, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 16.00 (od maja do 17.00).

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

autor zdjęć Leszek Matlak STUDIO LESTA DZIWNÓW

Jeden komentarz na temat: Malarstwo Stefana Jędrzejewskiego w MHZK

  1. Avatar Stefan Jędrzejewski pisze:

    Witam. Dziękuję za przedstawioną relację z mojego wernisażu w kamieńskim muzeum. Nie ukrywam, że ucieszyła mnie życzliwa próba oceny mojej twórczości – dopingując do jeszcze intensywniejszej pracy.
    Pozdrawiam serdecznie – Stefan Jędrzejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *