10-09-2019 » Powiat i region

Kultowy zespół „Lady Pank” gra już od 38 lat!

Z inicjatywy gitarzysty i kompozytora, Jan Borysewicza, związanego wcześniej z „Budką Suflera”,11 września 1981 roku zawiązała się we Wrocławiu grupa „Lady Pank”. Drugim założycielem był Andrzej Mogielnicki, który był głównym autorem tekstów piosenek zespołu.

Pierwszym zarejestrowanym przez J. Borysewicza utworem była piosenka zatytułowana „Mała Lady Punk”, której tytuł był w dużej mierze inspiracją dla ostatecznej nazwy zespołu.

Pierwszy trzon składu zespołu wykrystalizował się w następnym roku na który składali się: Jan Borysewicz – gitara solowa, Janusz Panasewicz – wokal, Paweł Mścisławski – gitara basowa, Edmund Stasiak – gitara, Jarosław Szlagowski – perkusja.

W trakcie swej długiej kariery zespół miał przerwy i pewne kryzysy w swej działalności. Między innymi został z początkiem czerwca 1986 roku, zawieszony na rok decyzją władz za skandal jaki wywołał podczas jednego z wrocławskich koncertów. Kolejna przerwa nastąpiła w 1991 roku.

Z wielkim impetem zespół powrócił w 1994 roku z kolejnymi przebojami. Od tego czasu, sukcesywnie i regularnie wydaje co dwa – trzy lata kolejne krążki oraz lansuje kolejne przeboje.

Co ciekawe. „Lady Pank” jest pierwszym polskim zespołem, któremu dedykowane  jest oficjalne internetowe radio „RMF Lady Pank”.

W listopadzie 2017 roku ukazała się kolejna płyta zespołu „Zimowe grafitti 2” (ma na koncie ponad 20 krążków i szereg przebojów) będąca kontynuacją albumu pod tym samym tytułem sprzed 22 lat.

Zespół na przestrzeni ponad trzech dekad wylansował wiele przebojów, by wspomnieć choćby takie jak: „Kryzysowa narzeczona”, „Zamki na piasku”, „Tańcz głupia tańcz” czy wspomniana „Mała Lady Punk” oraz „Tacy sami, „Zostawcie Titanica”, „Vademecum skauta” i „Moje Kilimandżaro”.

Wiele z tych piosenek często gości na antenach wielu stacji radiowych.

Obecny skład zespołu tworzą: Jan Borysewicz – gitara solowa, śpiew, Janusz Panasewicz – wokal, Krzysztof Kieliszkiewicz – gitara basowa oraz Kuba Jabłoński – perkusja.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *