22-11-2017 » Powiat i region

Książnica Pomorska i Landesbibliothek w Schwerinie zacieśniają współpracę

Chcą wspólnie organizować wydarzenia popularyzujące wiedzę o regionie, realizować projekty wydawnicze i wystawiennicze, a także konferencje naukowe. W obecności Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza a także Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig porozumienie w sprawie współpracy podpisały Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie i Biblioteka Krajowa Meklemburgii Pomorza Przedniego im. Gunthera Ueckera w Schwerinie.

Dotychczasowa współpraca obu instytucji i wiele zrealizowanych projektów za nami. Kolejny etap przed nami. Bardzo się cieszę, że Pani wizyta rozpoczyna się zacieśnienia współpracy naszych instytucji kultury. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Henryk Sawka to zachodniopomorski ambasador kreski, rysunku i żartu w jednej osobie. Wystawa jego rysunków satyrycznych dotyczących stosunków polsko-niemieckich jest obecnie prezentowana w Bibliotece Krajowej w Schwerinie. Prace pokazują to co nas różni i łączy, to co nas śmieszy, przez co z pewnością pokazują nas samych. To tylko jedna z inicjatyw świadcząca o tym jak biblioteki na pograniczu mogą zbliżać i budować dobrą atmosferę dla relacji po obu stronach Odry. Dyrektorzy jednostek ze Szczecina i Schwerina są przekonani, że tą współpracę należy zacieśnić.

– Dziękuję za miłe słowa, ten pierwszy krok nastawiony na kulturę bardzo dużo dla mnie znaczy. Nasze regiony są ze sobą mocno związane w wielu dziedzinach. Zależy nam na dobrych relacjach z Polską, szczególnie tu na pograniczu. – powiedziała Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig.

W myśl podpisanego porozumienia obie jednostki zacieśnią współpracę w zakresie wymiany informacji o nowościach wydawniczych dotyczących regionów, będą tworzyć wspólne wydawnictwa, wystawy czy konferencje naukowe popularyzujące wiedzę o Pomorzu Zachodnim i Meklemburgii Pomorzu Przednim. Jednostki planują także współpracować w zakresie rozwoju zawodowego kadry bibliotekarskiej.

– 11 lat wspaniałej współpracy , z relacji i kontaktów typowo służbowych zeszliśmy na poziom bardziej towarzyski. Poznaliśmy się na tyle dobrze, że traktujemy się jak dobrzy koledzy. Odkrywamy, że mamy podobne zainteresowania. Wspólny dialog to najlepsza droga to zbliżenia. 10-letnia umowa za nami, rozpoczynamy nowy etap współpracy. – wyjaśnił Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Lucjan Bąbolewski.

Początek współpracy obu instytucji sięga 2005 r., a wśród jej efektów można wymienić m.in. projekty „Książki z pogranicza” i „Sąsiad z papieru”, czy wystawy: „Skarby Książnicy Pomorskiej”, „Kraina Orłów”, „Niemieccy muzycy i krytycy muzyczni o Chopinie”. Dotychczasowe kontakty zaowocowały również wymianą bibliotekarzy i wydawnictw. Podpisanie porozumienia towarzyszy Prezentacji Gospodarczej Meklemburgii Pomorza Przedniego w Województwie Zachodniopomorskim.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *