22-05-2018 » Powiat i region

Kolejne projekty z Interregu, kolejne konkursy

Niemieckie i Polskie przedszkolaki będą się uczyły języka swoich sąsiadów, powstaną centra orientacji zawodowej i zarządzania zdrowiem. Trzy kolejne projekty z Euroregionu Pomerania otrzymały w sumie 14 mln zł wsparcia ze środków Programu Interreg Va. O wsparcie cały Czas można i warto aplikować.

– Rozwijanie współpracy po obu stronach Odry jest tak naprawdę koniecznością dla Pomorza Zachodniego, Meklemburgii Pomorza Przedniego i Brandenburgii. Te pierwsze kroki to oczywiście poznanie języka,  kultury, ale i tego co się dzieje u sąsiada, tuż za miedzą. M.in. demografia sprawia, że musimy wspólnie myśleć o tym, jak zapewnić sobie specjalistów w różnych dziedzinach. Kilka lat temu byli to głównie lekarze, dziś deficyt branżystów zaczyna obejmować kolejne sektory gospodarki. Cieszy, że składane projekty uwzględniają ten stan – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

By się rozumieć i współpracować, należy umieć się ze sobą komunikować. Z tego założenia zrodził się projekt, w którym wezmą udział gminy Kołbaskowo, Gryfino, Dębno, Nowogródek Pomorski i Oder – Welse z Brandenburgii. Celem współpracy jest rozbudowa i intensyfikacja istniejących od 10 lat sieci pomiędzy przedszkolami, szkołami i gminami partnerskimi. Zaplanowano kursy językowe, a także wspólne spotkania. Na potrzeby projektu zostanie stworzony zbiór materiałów językowych zawierający odniesienia regionalne, zakupiony będzie sprzęt komputerowy. W projekcie wezmą udział dzieci z 8 przedszkoli i uczniowie z 16 szkół, razem 1400 uczestników. Zajęcia językowe będą prowadzone od najbliższego roku szkolnego do czerwca 2021 r. Wartość dofinansowania dla projektu Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, Niemiecki i Polski jako język obcy wynosi 0,489 mln. euro.

Nauka języka to także podstawowe założenie projektu Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – wspólnie żyć i uczyć się w Euroregionie Pomerania, który zrealizują Gmina Miasto Szczecin, Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, Uckermark, Vorpommern-Greifswald, Universität Greifswald, Regionale Arbeitsstelle für Bildung, Integration und Demokratie (RAA) Mecklenburg-Vorpommern, Gramzow, Brüssow. Dzięki ponad 1,03 mln euro wsparcia, nauczycieli, młodzież i ich rodziców czeka szereg szkoleń. Opracowany będzie innowacyjny program prowadzenia internetowych lekcji metodą tandem, a szeroka kampania na rzecz świadomości nauki języka sąsiada, powinna się przyczynić do wzmocnienia kompetencji językowych przyszłej kadry transgranicznego rynku pracy.

Samorządowcy liczą także, że pozytywny wpływ na gospodarkę po obu stronach Odry będzie miało rozszerzenie wspólnych ofert edukacyjnych i kształcenia zawodowego młodzieży. Projekt Transgraniczny Most Przyszłości – utworzenie polsko-niemieckich centrów orientacji zawodowej i zarządzania zdrowiem w Euroregionie Pomerania otrzymał dofinansowanie w wysokości aż 1,938 mln euro. SP nr 2 w Stargardzie i Zespół Szkół w Eberswalde najpierw przygotują, a następnie wdrożą i rozpowszechnią transgraniczny Bilateralny Program. Będzie on realizowany w nowo stworzonych pracowniach i uzupełni istniejące plany nauczania dla przedmiotów szkolnych.

Warto przypomnieć, że do 14 czerwca 2018 r. trwa kolejny z naborów wniosków w ramach Programu Interreg Va. W ramach poszczególnych osi zabezpieczono następujące środki.

OŚ I: Natura i kultura – CS 2 Wspólne utrzymanie i rozwój bioróżnorodności:

budżet w ramach naboru: 3,43 mln euro

OŚ I: Natura i kultura – szlaki turystyczne:

budżet w ramach naboru: 3,86 mln EUR

 

OŚ II: Transport i mobilność – Inwestycje w portach i przystaniach:

budżet w ramach naboru: 2,14 mln EUR

OŚ II: Transport i mobilność – likwidacja deficytów w transgranicznej sieci drogowej:

budżet w ramach naboru: 9,14 mln. EUR

Szczegółowe informacje o konkursach można znaleźć na stronie https://interreg5a.info/pl/ . Jeszcze w zeszłym roku w ramach osi „Natura i kultura” Programu INTERREG wsparcie w wysokości ponad 85 mln zł otrzymało 9 polsko-niemieckich projektów. Przygotowywane są transgraniczne wystawy muzeów poświęcone dziejom i kulturze Pomorza, teatry z pogranicza wzbogacą się o elektroniczne tablice tłumaczące, uzdrowiskowe parki czeka rewitalizacja.

 

 

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *