Kamieńskie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

80 lat temu nad ranem Niemcy hitlerowskie zdradziecko napadły na nasz kraj. Rozpoczęła się wówczas wojenna zawierucha o globalnej skali, która dotknęła na lata większość naszego świata. Nikt wówczas nie przypuszczał, że wojna będzie tak straszna, tak ogromna w swych rozmiarach, i zbierze wielkie, śmiertelne żniwo, bowiem jak ocenia się, podczas jej trwania zginęło ponad 72 mln ludzi, z czego 47 mln to cywile. Polskie straty, to blisko 6 mln osób, żołnierzy i cywilów, którzy stracili wówczas życie.

Blisko sześcioletnie zmagania z faszyzmem, pozbawiły życia dziesiątków milionów niewinnych ludzi, żołnierzy broniących swojej Ojczyzny, a wielu straciło swe życie w dosłownie, kwiecie wieku.

Polski Wrzesień, a zarazem Dzień Weterana, który został ustanowiony przez Sejm RP w roku 1997, został upamiętniony w Kamieniu Pomorskim po raz piąty z rzędu, uroczystą polową mszą św. celebrowaną przez proboszcza parafii św. Ottona ks. kanonika Dariusza Żarkowskiego, w obecności licznych pocztów sztandarowych służb mundurowych, kombatantów RP, jak również komandosów z byłego 1 Batalionu Szturmowego niegdyś stacjonującego w Dziwnowie oraz Orkiestry Wojskowej Garnizonu MW w Świnoujściu

W uroczystości wzięli udział m.in. wicemarszałek naszego województwa Jarosław Rzepa, który w swoim słowie podkreślił wagę i znaczenie historyczne tej daty i jej konsekwencji. W obchodach rocznicowych udział wzięli również m.in.: radny Sejmiku Wojewódzkiego – Artur Łącki, starosta powiatu kamieńskiego i jego zastępczyni, burmistrz kamieńskiej gminy oraz jego zastępca, jak też były burmistrz Wolina, Eugeniusz Jasiewicz oraz niestety, niezbyt liczna  grupa czujących patriotyczne poczucie obowiązku (szczególnie obywateli starszej daty) mieszkańców kamieńskiej gminy.

Uroczystości odbywały się tradycyjnie na Cmentarzu Wojennym, gdzie pod Pomnikiem Zwycięstwa odbył się również Apel Poległych.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem na Sali miejscowej ZSZ odbyło się spotkanie kombatantów z władzami oraz zaproszonymi gośćmi. Tu członkowie Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP oraz Byłych Więźniów Politycznych, w osobach: przewodniczącej – Urszuli Madejskiej, wiceprezesa związku – Henryka Tomczyka oraz kpt. Jana Kubika, uhonorowali cztery osoby medalem kombatanckim za wybitne zasługi – Jadwigę Abramowicz, Wandę Jakubowską – podopieczne kamieńskiego koła związku kombatanckiego, a także: Grzegorza Kurkę – dyrektora miejscowego MHZK i Romana Rączkowskiego – pracownika UMiG w Kamieniu Pomorskim.

Krzyżem za Zasługi na rzecz kombatantów uhonorowano sześć osób: Ryszarda Hałasa, Stanisława Konopskiego, Ryszarda Szeszko i Ryszarda Truszkiewicza – członków związku spadochroniarzy z Dziwnowa, jak i Joannę Piwińską – wicestarostę powiatu kamieńskiego oraz pracownika starostwa – Piotra Kiełpińskiego.

W tej ostatniej patriotycznej części wystąpił również niezawodny w takich uroczystościach kamieński emerycki zespół „Relax”, który zaśpiewał kilka pieśni żołnierskich.

1 września – to data niewątpliwie ważna dla nas Polaków, która na trwałe wrosła w naszą mentalność, naszą rzeczywistość oraz w naszą codzienność. Pamięć o tych co nie przeżyli, pamięć tych, których dotknęły tragiczne losy ogólnoświatowej zawieruchy wojennej, tych co oddali swe życie dla dobra Ojczyzny, musi pozostać w nas wszystkich, a zarazem w dziedziczności kolejnych pokoleniach, jak również w naszych gorących sercach, już na zawsze, na wieki.

Niewątpliwie ważnym jest, by tę doroczną rocznicową tradycję bezwzględnie zaszczepiać w nas wszystkich, nie tylko na dziś, ale w kolejne pokolenia, które również nie powinny zapominać o tych niemal sześciu strasznych i tragicznych latach, mających miejsce w połowie ubiegłego wieku, które jakże odmieniły tak bardzo cały świat.

Wtedy walczono o życie, o przeżycie, o los Ojczyzny, i o to, by zakończyć tę straszną walkę. i dla tego by ostatecznie nastał pokój, którym cieszymy się w Europie od ponad siedemdziesięciu lat.

Dziś pamięć o tamtej dacie i tamtych strasznych latach jest niezapomniana i czczona z należytym szacunkiem i poczuciem obowiązku czego przykładem były dzisiejsze kamieńskie uoczystości.

Miwa

 

Jeden komentarz na temat: Kamieńskie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

  1. Avatar PL pisze:

    Platforma Ubywatelska tfu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *