Kamieńskie Koło PZERiI uroczyście obchodziło Światowy Dzień Inwalidy

Kamieńskie Koło Polskiego Związku Emerytów i Inwalidów, które skupia w swej strukturze także wielu mieszkańców gmin: Dziwnów, Golczewo i Świerzno, świętowało 20 czerwca, w szczególnie uroczysty sposób, Światowy Dzień Inwalidy.

Święto to ustanowione zostało przez Międzynarodową Organizację Pracy i obchodzone jest od 1956 roku. Do decyzji przyczyniły się tragiczne wydarzenia w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Belgii, gdzie zginęły 262 osoby, a kilkadziesiąt zostało poważnie rannych.

W dzisiejszy wtorek, ponad 120 członków Koła i podległych kół, zebrało się w sali gastronomicznej kamieńskiego ZSP, by wysłuchać między innymi istotnych przemówień wraz z ich nieodzownym poparciem, Starosty Powiatu Kamieńskiego – Józefa Malca, jak też burmistrza Gminy Kamień Pomorski, Stanisława Kuryłły.

To integracyjne, kolejne z wielu spotkań zaplanowanych na ten rok przez kamieńskich emerytów i rencistów, było wyjątkowo szczególne, bowiem wszyscy wiedzieli, że spotkali się po to, by obchodzić w sposób wyjątkowy doroczny Światowy Dzień Inwalidy.

„My, jako związek emerytów i rencistów, jesteśmy dośc liczną grupą zintegrowanych osób, które mocno wspierają się nawzajem. Dzięki temu robimy różne spotkania, uroczystości czy organizujemy wycieczki, także zagraniczne. Jesteśmy przy tym mocno przekonani, że nasza jesień życia wcale nie musi być ponura. Dążymy do tego, by wspólnymi siłami nasze życie wyglądało godnie, kolorowo i radośnie.” – mówił z wielkim przekonaniem podczas tego spotkania, przewodniczący kamieńskiego Koła, Stanisław Salanek, który jest nim już trzy kadencje.

Podczas spotkania, dzięki przedstawicielom kamieńskiego Koła Diabetyków, można było zmierzyć poziom cukru we krwi. Była też prelekcja przedstawicielki kamieńskiego „Uzdrowiska”, Aleksandry Paruzel, która w zrozumiały i bardzo czytelny sposób, przedstawiła temat chorób narządu ruchu oraz metody zdrowego trybu życia.

Spotkanie uwieńczył swoim dziarsko śpiewanym recitalem, emerycki zespół śpiewaczy, „Relax”, z całkiem nowym, doświadczonym instruktorem, a zarazem organistą prowadzącym, Ukraińcem – Aleksym, który to zespół występuje podczas wszystkich spotkań i szeregu zabawach organizowanych przez Koło.

W dalszej części tego ciepłego wtorkowego spotkania, ta miła uroczystość ze słodko – kawowym począstunkiem przerodziła się wręcz w rodzinne spotkanie, bowiem wielu obecnych spotkało się po dłuższym czasie, wymieniając między innymi, swoje refleksje ze swego emeryckiego życia, swego życia jesieni, które jak wszem i wobec podkreślali, jest naprawdę barwnie kolorowe. Podkreślali wyraźnie, tylko trzeba chcieć, chcieć samemu. A najlepiej w miłym towarzystwie.

Kamieńscy emeryci i renciści, są zawsze bardzo aktywni, pomocni, współpracujący. Często to oni urządzają znakomite spotkania integracyjne, zabawy, wyjazdy czy wspólne wycieczki.

Takim będzie już w najbliższym czasie wyjazd na operetkową galę muzyki J. Straussa, który odbędzie się w amfiteatrze kołobrzeskim.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *