Kamieński układ zamknięty

Układ zamknięty to polski dramat sensacyjny w reżyserii Ryszarda Bugajskiego z 2013 r. Inspiracją dla scenarzystów „Układu zamkniętego”, Michała Pruskiego i Mirosława Piepki była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Część z nich trafiła do aresztu wydobywczego, a ich firmę doprowadzono do upadku. Jedna ze spraw prowadzonych przeciwko nim została po latach umorzona z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali po 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia, zaś w drugiej sąd pod koniec 2013 roku wydał nieprawomocny wyrok skazujący. Część oskarżonych została uniewinniona, a część przyznała się do winy i dobrowolnie poddała karze.

W powiecie kamieńskim tworzy się pomału małomiasteczkowy układ zamknięty. W przeciwieństwie do filmu Ryszarda Bugajskiego kamieński układ nie wywodzi się z  prokuratury i urzędu skarbowego, lecz stanowi go grupa osób dążąca za wszelką cenę do objęcia władzy w lokalnych samorządach i pozyskanie jak największego wpływu na to, co może się w tym powiecie wydarzyć. Kamieński układ zamknięty działa już od kilku lat. Dziś, przed wyborami do samorządu, mocno się uaktywnił. Na listach wyborczych  różnych komitetów wyborczych, począwszy od komitetów obywatelskich, a skończywszy na ugrupowaniach politycznych pojawili się kandydaci wspierani przez układ, których zadaniem jest objęcie władzy za wszelką cenę i służba, ale nie społeczeństwu lokalnemu, ale sobie samym, oraz szefom tak zwanego „kamieńskiego układu zamkniętego”.

Dziś kandydaci związani z układem głoszą swoje hasła wyborcze, pełno ich na bilbordach i plakatach wyborczych, głoszą Oni z zapałem swoje hasła. „Nasza gmina, nasz powiat”, Pora na zmianę”, „By Kamień rozkwitał”, „Twój głos na wagę Kamienia”, „Rozsądek zamiast polityki”, „Silna gmina – lepsze jutro”, „Gmina nowych szans”.  Ale tak naprawdę chcą oni zawładnąć powiatem i gminami tego powiatu. Jeden z komitetów w swojej nazwie używa nośnego sloganu „Nasz Gmina nasz Powiat”. Hasło to, w mojej ocenie, w pełni oddaje zamiar osób reprezentujących ten komitet. Oni chcieliby zawładnąć poszczególnymi gminami, ba całym powiatem kamieńskim, dla siebie i swoich potrzeb. Ale szanowni Panowie i Panie. Powiat Kamieński i wszystkie gminy tego powiatu nie są wasze, one należą do ich mieszkańców. To ich, a nie wasz jest powiat kamieński! To do mieszkańców Gminy Kamień należy ta gmina. Tak jak gmina Wolin czy Międzyzdroje należy do mieszkańców gminy Wolin i gminy Międzyzdroje. Podobnie jest w Golczewie i Świerznie.

Mam nadzieję, że wyborcy powiatu kamieńskiego nie dadzą się nabrać na piękne slogany, gładkie słówka, kwiaty czy słodkie bułeczki z cukierni miejscowego piekarza. Mieszkańcy gminy Kamień juz raz się dali uwieść. Zamiast burmistrza ich gminą rządziła Pani Nadburmistrz. W mojej ocenie i ocenie wielu mieszkańców tej gminy, była to najsłabsza kadencja w historii wolnych wyborów Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś ekipa zmierzająca po władzę okrzepła i wzrosła. Do ekipy dołączyły nowe twarze i nowi ludzie. Łączy ich jedno, chęć władzy i zapewnienie sobie i swoim bliskim jak najlepszych warunków życia. Nie mówię, że osoby te popełniają przestępstwa, że kradną, biorą łapówki. Tego nie wiem i nie mam na to dowodów. Brzydzi mnie tylko ta pogoń za stołkami za wszelką cenę. Im nie zależy na dobru wszystkich mieszkańców gminy czy powiatu o których głosów się starają. Im zależy na tym, by Oni sami mieli dobrze. W rozmowie z jednym z kandydatów na burmistrza spoza tego układu usłyszałem: Ja jestem w swoim życiu już spełniony. Miałem dobrą pracę, szacunek ludzi i przełożonych, dobre pieniądze. Służyłem swojej ojczyźnie i narodowi polskiemu. Dziś startuję na burmistrza, bo chcę zmienić oblicze tej gminy, chcę jej rozwoju i dobra jej mieszkańców. Takich kandydatów jest więcej. Nie mają Oni ogromnych bilbordów, nie rozdają kwiatów czy bułeczek. Nie otacza ich tłum wiernych popleczników czy klakierów. Stawiajcie właśnie na takich kandydatów. Stawiajcie na sprawdzonych samorządowców, takich jak Burmistrz Dziwnowa, na ludzi z doświadczeniem  zawodowym, którzy w tym co robili osiągnęli sukces. To oni zagwarantują Wam, że Wasza gmina czy powiat będzie się rozwijać, że w tej gminie i w tym powiecie żyć nam wszystkim będzie się lepiej. Wszystkim, a nie tylko krewnym i znajomym królika. Nie dajmy się nabrać na hasła i slogany ludzi związanych z układem zamkniętym. Ci zawsze są gotowi na zmianę barwy politycznej, dogadanie się z przeciwnikiem, zmianę swoich idei. A może Ci ludzie tych idei po prostu nie mają?

Waldemar Taranowicz

 

3 komentarzy na temat: Kamieński układ zamknięty

  1. Avatar podpis pisze:

    Pana artykuł ma sie nijak do fabuły wspomnianego filmu.

  2. Avatar Adam pisze:

    Wreszcie ktoś napisał prawdę. Czas zabrać się za tą sitwę.

  3. Avatar Moniek pisze:

    Nie wierzę. Może to być prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *