Już są pierwsze tony unijnej pomocy żywnościowej dla potrzebujących

Nieco wcześniej niż w poprzednich latach, właśnie rozpoczął się pierwszy transport żywności pochodzący z Banku Żywności w Koszalinie z przeznaczeniem do Kamienia Pomorskiego. Pieczę nad tą długofalową operacją sprawuje niezmiennie od lat, kamieńskie Koło PZERiI, której głównym koordynatorem jest Stanisław Salanek. Na co dzień, przewodniczący tego Koła.

W żywności w pierwszym wtorkowym transporcie, znalazło się aż trzynaście asortymentów, które są dostarczane w ramach unijnego pomocowego Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014 – 2020. Osoby uprawnione do skorzystania z darów mogą legitymować się dochodem miesięcznym nie przekraczającym kwotę 1.260 zł. Tak mówi rozporządzenie. W tym sezonie dary żywnościowe będą rozdysponowywane wśród mieszkańców czterech gmin: Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Wolin i Świerzno, do której to gminy pierwsza partia żywności dotrze już na początku przyszłego tygodnia.

Dzisiejszy, pierwszy transport z produktami żywnościowymi, to całe 23 tony, które przyjechały ogromnym TIR – em udostępnionym przez pana Jana Gloka. Zresztą, dzięki niemu przez kilka wcześniejszych latach tak też się działo, a niezawodnym kierowcą ogromnej ciężarówki jest od lat, pan Stanisław, który ceni sobie dobrą i nienaganną współpracę z emerytami.

Do rozładunku tego ogromu ładunku towarów zgłosiło się kilku wolontariuszy, w tym panowie: Adam, Henryk i Zbigniew, którzy na zakończenie pracy wypili gorącą herbatę i posilili się przygotowanym przez panie emerytki posiłkiem.

„Cieszy nas, że się nam tak szybko w tym nowym sezonie udało rozpocząć sprowadzanie unijnej żywności. Kolejne transporty to kwestia niedużego czasu. Mam jednak prośbę, by władze gmin do których trafiać będzie żywność, doceniły i uszanowały w jakiś symboliczny choćby sposób bezcenną pracę naszych ciężko pracujących wolontariuszy. Ich praca zwykle nie była jak dotąd dostatecznie doceniana. A to wielka szkoda.” – powiedział S. Salanek, kierując w międzyczasie wózkiem widłowym załadowanym cennym towarem.

Warto wspomnieć, iż pierwszy transport unijnej żywności opłacił kamieński OPS. W kolejnym partycypować będzie OPS woliński.

Wydawanie sprowadzonych darów żywnościowych, które znalazły się w magazynie na terenie kamieńskiego szpitala, odbywać się będzie zawsze w środy od godziny 10:00.

Jak się dowiedzieliśmy, w czterech wymienionych wyżej gminach uprawnionych do skorzystania z darmowych asortymentów żywności jest ponad 2,6 tys. osób. To dużo. I raczej niemożliwe jest logistycznie i zarazem technicznie, obsłużyć w ciągu choćby jednej środy, dajmy na to, jednej trzeciej ubiegających się w długim ogonku osób.

Pośpiechu nie ma. Dla każdego starczy, a kolejne transporty już są obecnie w fazie planowania. Tak, by w emeryckim magazynie żywność zawsze czekała dla potrzebujących osób.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *