05-07-2016 » Powiat i region

Flisacy wpływają na zachodniopomorskie wody

Flotylla Flisu Odrzańskiego 6 lipca 2016 r. przekroczy granice województwa zachodniopomorskiego w Gozdowicach, by dalej przez Osinów, Widuchową, Gryfino, dotrzeć do Szczecina. W Bielinku do ekspedycji dołączy tradycyjna tratwa flisacka, która w tym roku powstała na Pomorzu Zachodnim.  Flis Odrzański jest wydarzeniem o ponad dwudziestoletniej tradycji, w którego organizację zaangażowanych jest około 13 miast i gmin nadodrzańskich z województw opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Na trasie ekspedycji płynie 15 jednostek. Wyjątkowo w tym roku tratwa flisacka powstała w miejscowości Bielinek koło Cedyni i dołączy do wyprawy w woj. zachodniopomorskim.

Flotylla tegorocznego Flisu dopłynie do Szczecina 9 lipca 2016 r. w trakcie Dni Rzeki Odry w Szczecinie.

W sobotę, o godzinie 11 odbędzie się spotkanie Honorowego Komitetu na pokładzie statku „Nawigator XXI”. Godzinę później zaplanowano powitanie flotylli Flisu, wpływającej na Wały Chrobrego. Flisacy wraz z Komitetem Honorowym spotkają się z mieszkańcami Szczecina o godzinie 13.15 przy Scenie na Wodzie i Chacie Flisackiej. Uroczystości zakończy Meldunek Komodorów Flisu oraz nadanie srebrnych Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego Ireneuszowi Kirykowi, skarbnikowi Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, Mieczysławowi Łabęckiemu, Retmanowi Tratwy, Kpt. ż.w. Włodzimierzowi Grycnerowi, Komodorowi Flisów Odrzańskich w Województwie  Zachodniopomorskim oraz Henrykowi Klimczakowi do niedawna Komodorowi Flisów Odrzańskich w Województwie Lubuskim.

W niedzielę, 10 lipca 2016 r. odbędzie się uroczysta Msza Flisacka w Kościele Farnym św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy (godzina 10.30). Natomiast w samo południe będzie można spotkać się z flisakami przy Chacie Flisackiej.

Organizatorem XXI Flisu Odrzańskiego jest Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Gmin i Miast Nadodrzańskich. Tegoroczna edycja odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pana Marka Gróbarczyka oraz Marszałków Województw Opolskiego, Dolnośląskiego, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego.

Organizatorzy Flisu Odrzańskiego stawiają sobie za cel zintegrowanie działań związanych z turystycznym i rekreacyjnym zagospodarowaniem Odry oraz integracją społeczności nadodrzańskich miast i miejscowości po stronie polskiej i niemieckiej.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *