01-12-2017 » Powiat i region, Sport

Egzotyczna grupa Polaków na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej!

Dziś po 16:00 w Moskwie odbyło się losowanie w grupach zespołów, które zakwalifikowały się do przyszłorocznych Mistrzostw Świata, które odbędą się w czerwcu i lipcu w Rosji.

Polacy, którzy w MŚ wystąpią po raz ósmy (1974 i 1982  rok trzecie miejsca. Pierwszy start w 1938 r.), po wygraniu grupy eliminacyjnej, trafili z pierwszego koszyka do grupy H. Tu ich rywalami będą naprawdę dla nas Europejczyków, egzotyczne zespoły.

Na inaugurację, 19 czerwca, spotkamy się na stadionie Otkrytije Arena (44 tys. osób pojemności) w Moskwie z Senegalem (23 miejsce według FIFA). To zespół dla Polaków bardzo egzotyczny, z którym spotkamy się po raz pierwszy w historii.

Do polskiej grupy trafiły jeszcze reprezentacje Kolumbii (13. miejsce w rankingu FIFA), z którą zagramy 24 czerwca oraz Japonii, która plasuje się w światowym rankingu na miejscu 55. Mecz z piłkarzami Kwitnącej Wiśni odbędzie się 28 czerwca.

Silne zestawienia to na pewno grupa D, gdzie zagrają: Argentyna, Islandia (debiutant wraz z Panamą), Chorwacja i Nigeria, oraz grupa F. W niej zagrają: Niemcy, Meksyk, Szwecja (sensacyjnie wyeliminowała Włochów w listopadowych barażach) oraz Korea Południowa.

Najwięcej reprezentantów w przyszłorocznych mistrzostwach świata ma oczywiście Europa, którą będzie reprezentować 14. drużyn. A z kolei Amerykę Południową i Północną łącznie prezentować będzie osiem zespołów. Do tego dochodzą jeszcze reprezentacje Azji i Oceanii oraz Afryki. Razem w turnieju zagra 32 drużyn. Łącznie odbędą się 64 mecze na 12 stadionach w jedenastu miastach Rosji.

Na inaugurację w meczu na moskiewskich Łużnikach 14 czerwca 2018 r., zagra gospodarz mistrzostw, Rosja (to jej 11 start w MŚ), która zmierzy się z Arabią Saudyjską. Także na Łużnikach, 15 lipca odbędzie się wielki finał turnieju.

Do faworytów na pewno należą m.in. Niemcy, triumfator ostatnich mistrzostw z Brazylii, a ponadto, Hiszpania, Portugalia (mistrz Europy), Brazylia, która ma na swym koncie najwięcej startów w MŚ (ponad 20.!), czy Argentyna i Anglia, która wygrała jeden raz mistrzostwa świata, a było to na swojej ziemi w 1966 roku.

Oficjalną maskotką przyszłorocznych rosyjskich mistrzostw stał się wilk Zabiwaka, który w głosowaniu uzyskał wynik 53%, pokonując tygrysa syberyjskiego (27%) i kota (20%).

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *