19-11-2017 » Powiat i region

Dziś przypada Światowy Dzień Toalet

19 listopada przypada Światowy Dzień Toalet, a historia tego święta rozpoczęła się na początku XXI wieku. W 2001 roku w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa, World Toilet Organisation (WTO), która podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. Założycielem Organizacji jest Jack Sim, który co roku organizował konferencję World Toilet Summit.

W 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt A/67/L.75 „Urządzenia sanitarne dla wszystkich” i rezolucją A/RES/67/291 wyznaczyło oficjalnie święto na 19 listopada. Obchody koordynuje UN – Water we współpracy z rządami krajów i zainteresowanymi stronami.

Święto świętem, ale nie we wszystkich miastach dba się o to, by istniały toalety miejskie. Takim przykładem jest powiatowy Kamień Pomorski, gdzie toalety (szaletu) miejskiego nie uświadczysz. Przyjeżdżający do miasta turyści wielokrotnie zamiast przyglądać się i zwiedzać zabytki, poznawać uliczki grodu, nieśmiało wyglądają toalety miejskiej. I co? Ni ma na kilometr. Ta jedyna jest na ul. Lipowej, ale tę „znają” w zasadzie turyści przyjeżdżający na pobliski parking dla autokarów. A inni? Niech szukają jakiegoś ustronnego krzaczka czy drzewka chyba. Nie ma tu nic do śmiechu, ale sprawy fizjologiczne, jak to w naturze człowieka, to nagminność, potrzeba ludzka, i powinno się naprzeciw takim zapotrzebowaniom jak najbardziej wyjść. Ale niestety od lat nie jest tak różowo w Kamieniu.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *