07-04-2018 » Powiat i region, Wolin

Dziesięć lat temu otwarto woliński skansen średniowieczny

Nastąpiło to dokładnie 7 kwietnia 2008 roku. Ten średniowieczny Skansen położony na wyspie Wolińska Kępa w granicach administracyjnych miasta Wolin, został otwarty przez Tomasza Wojtczaka, przez ówczesnego prezesa stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów „Wolin – Jomsborg – Vineta”, a zarazem członka organu założycielskiego.

Wtedy też prezentowanych było 13. obiektów nawiązujących do wczesnośredniowiecznej zabudowy Wolina. Budowle okalają wały obronne oraz część palisady wraz z bramą i wieżyczką.

Planowane są jeszcze m. in. chata mincerza, garncarza, rybaka, bursztynnika oraz średniowieczny port.  Przede wszystkim  latem w skansenie odbywają się pokazy dawnych rzemiosł i inscenizacje walk średniowiecznych wojów. Warto w lipcu zawitać do wolińskiego skansenu, gdzie rok rocznie odbywa się bardzo widowiskowy Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów na który zjeżdżają  z całej Europy liczni uczestnicy.

W skansenie kilkakrotnie kręcone były filmy. Między innymi dla Telewizji Polskiej oraz History Channel.

Dwukrotnie w tym miejscu dochodziło do pożarów. Pierwszy raz w lutym 2011 r. Wtedy jedna z 25. chat uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Po raz kolejny dwie chaty spłonęły 24 kwietnia 2014 roku.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *