19-11-2017 » Powiat i region, Świerzno

Dostojne święto Zespołu Ludowego „Stuchowianki” i uroczystość godna ich Jubileuszu

Ten rok obfituje w jubileusze powstania kilku zespołów z naszego powiatu. Dziesięciolecie obchodzi międzyzdrojska „Bryza”, 20 – lecie emerycki „Relax” z Kamienia Pomorskiego, a także dwudziestolecie istnienia Zespołu Ludowego „Stuchowianki” ze Stuchowa w Gminie Świerzno, o czym pisaliśmy szerzej we wrześniu.

Właśnie w minioną sobotę dostojne Jubilatki zorganizowały sympatyczną uroczystość, na którą przybyło wielu świetnych gości, w tym wójt Gminy Świerzno, Krzysztof Atras. Nie zabrakło zaprzyjaźnionych zespołów. Były więc, „Czerwona Róża” z Cerkwicy, „Wesoła Ferajna” z Nowogardu oraz emerycki zespół „Relax” z Kamienia Pomorskiego, które oprócz Jubilatek dały fajne występy przy których zaproszeni goście mile się bawili.

Życzeń i powinszowań od wielu przyjaciół zespołu nie było końca. Były też okazałe jubileuszowe torty z oczywiście fajerwerkiem.

Jubileuszowa uroczystość zorganizowana oczywiście w Stuchowie, trwała kilka miłych i wesołych godzin, a parkiet wypełnił się tańczącymi w całej mierze.

Dwadzieścia lat „Stuchowianek” to już ładny wiek. Dziewięć sympatycznych i miłych pań oraz akordeonista tworzą zgrana paczkę, która zintegrowała się – jak same o sobie mówią, na wieki. Lubią śpiewać, lubią się spotykać, śpiewać w różnych miejscach, gdzie są często zapraszane.

Zespół powstał z inicjatywy ks. Adama Komisarczyka i owa inicjatywa okazała się przysłowiowym strzałem w „dziesiątkę”, zapoczątkowując długoletnią przyjaźń między członkiniami zespołu, które dzielą ze sobą pasję i zamiłowanie do muzyki ludowej.

Kiedy zespół „Stuchowianki” zawiązywał się występowały w nim wtedy: Róża Hała, Henryka Kałuża, Maria Witkowska, Jolanta Michalik, Bogusława Wnuk, Urszula Ślefarska, Teresa Zbroińska, oraz Barbara Idczak.

Pierwsze instrumenty w zespole pojawiły się trochę później. Były to organy, potem akordeon. Na obu instrumentach akompaniowała wtenczas zespołowi Maria Witkowska, a pierwszy prawdziwy bęben podarował grupie Krzysztof Kolanek. Nieco później jakiś czas zespołowi na instrumentach akompaniowali, Tomasz Petrykowski oraz Leon Szałajda.

Stroje członkiń zespołu wymyśliły panie Teresa Boreczek i Maria Klimas, a uszyto je w ciągu zaledwie trzech dni. Zielony kolor spódnic symbolizuje nadzieję, także na dalsze i owocne istnienie zespołu.

Dziś, po różnych zmianach personalnych na przestrzeni wielu lat, zespół tworzą: Maria Witkowska, Krystyna Król – kierownik zespołu, Maria Marciniak, Zdzisława Szymczyk, Teresa Boreczek, Bogusława Wnuk, Urszula Trynkiewicz, Zofia Lanczak, Maria Klimas i Ryszard Błażejewski, który akompaniuje grupie na akordeonie.

Zespół, jest grupą czysto amatorską, która trwa już 20. lat. Ale trzeba dodać, że w dużej mierze zespołowi pomaga Gmina Świerzno z wójtem, Krzysztofem Atrasem na czele.

„Stuchowianki” godnie świętują swój Jubileusz. I trzeba przyznać, że te dwie dekady były dla nich dobre, wręcz bardzo dobre, jak najbardziej pozytywne oraz przepojone radosnym śpiewem i szczerym uśmiechem.

Jak podkreśla donośnie zespół – Jubilat; „Jesteśmy wdzięczni za wsparcie nas przez wielu sponsorów, w tym Urzędowi Gminy w Stuchowie oraz chyba największemu naszemu promotorowi, Marysi Witkowskiej.”

Życzymy zespołowi „Stuchowianki” trwania na następne długie lata, radości z tego co robią, i niech w dalszym ciągu będą ambasadorem kulturalnym Gminy Świerzno w takiej mierze jak dotychczas.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *