24-08-2017 » Powiat i region

Dostęp do Internetu na wagę danych – jak bezpiecznie łączyć się z siecią poza domem

Coraz trudniej wyobrazić nam sobie podróż bez korzystania z Internetu. Za jego pośrednictwem możemy bowiem szybko zarezerwować pokój w hotelu i wstęp do atrakcji turystycznych, a także wyznaczyć trasę dojazdu do nich. Podczas wakacyjnych wyjazdów często korzystamy z publicznie udostępnianych sieci Wi-Fi. Warto wiedzieć, że połączenie z nimi może być niebezpieczne dla przechowywanych na naszych smartfonach i komputerach danych. Ekspert ODO 24 podpowiada, w jaki sposób można ograniczyć takie zagrożenie.

Zawsze powinniśmy być czujni podczas podłączania się do sieci Wi-Fi. Należy unikać tych publicznych, bo często nie są zabezpieczone. Jeśli nie mamy innej możliwości korzystajmy z bezprzewodowego połączenia z Internetem z zaufanych miejsc. Wspólne połączenie sieciowe naraża nas na włamanie cyberprzestępcy do naszego urządzenia i przechwycenie zgromadzonych na nim danych – mówi dr Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych z firmy ODO 24. Nawet jeśli miejsce udostępniające Wi-Fi – kawiarnia, hotel czy muzeum – zabezpiecza hasłem dostęp do swojej sieci nie możemy mieć całkowitej pewności, że jesteśmy bezpieczni.

Ryzyko utraty danych może zminimalizować korzystanie z odpowiedniego sprzętu, który zapewnia własny dostęp do Internetu. Warto rozważyć kupno lokalnej karty pre-paid z potrzebną nam ilością mobilnego transferu danych. Korzystanie z takiego połączenia – przez własny telefon lub udostępniając je innemu urządzeniu poprzez chronione hasłem połączenie – jest skuteczną metodą zabezpieczenia danych. Jeżeli jednak będziemy musieli skorzystać w podróży z publicznej sieci Wi-Fi, warto jeszcze przed wyjazdem przygotować swoje urządzenie do korzystania z tzw. Wirtualnej Sieci Prywatnej (VPN), czyli szyfrowanego tunelu, przez który będą płynąć nasze dane  –wskazuje ekspert ODO 24.

 

ODO 24 – to firma, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą. Dostarcza nowoczesne, elastyczne i kompleksowe rozwiązania pomagające zapewnić zgodność z ustawą o ochronie danych osobowych. Firma stworzyła bezpłatną aplikację ABIeye (dostępną przez Internet), która umożliwia sprawne zarządzanie systemem ochrony danych osobowych. ABIeye to skuteczne narzędzie zarówno dla podmiotów prywatnych jak i publicznych, małych firm oraz korporacji. Ponadto posiada własną, zintegrowaną z aplikacją ABIeye, platformę szkoleń e-learningowych, umożliwiającą szkolenia (również okresowe) z ochrony danych osobowych wszystkich pracowników, nawet w dużych i bardzo dużych organizacjach. ODO 24 edukuje również społeczeństwo w zakresie zasad ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji poprzez udostępniony na stronie internetowej Poradnik ODO, bezpłatne porady, warsztaty i szkolenia, bieżąca współpraca z mediami, itp.

 

 

Triple PR

Anna Olkowicz

Martyna Danielewicz

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *