Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada – Osiągnięć Burmistrza ciąg dalszy

Już niebawem od wyborów samorządowych w 2014 roku minie 3lata. 16 listopada 2014 roku odbyły się wybory samorządowe. Mieszkańcy naszego powiatu wybierali swoich przedstawicieli do rad gmin, rady powiatu i sejmiku województwa Zachodniopomorskiego . Lecz najbardziej ważne i bezpardonowe okazały sie wybory na Wójta i Burmistrzów poszczególnych  gmin. Do 30 listopada 2014 roku, kiedy to odbyła się druga tura wyborów  na wójta i burmistrzów poszczególnych gmin naszego powiatu kampania wyborcza była po raz pierwszy od wielu lat bardzo zacięta i bezpardonowa. Szczególnie z brzydką kampania mieli okazję zapoznać się mieszkańcy gminy Kamień Pomorski. Rywalizacje o fotel Burmistrza Kamienia Pomorskiego toczył poprzedni Burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Karpiński z obecnym Burmistrzem Stanisławem Kuryłło.  O fotel Burmistrza w 2014 roku ubiegało się 4 kandydatów. Lecz już od samego początku wiadomo było, że rywalizacja o stanowisko  Burmistrza odbędzie się między Bronisławem Karpińskim z Komitetu Wyborczego Wyborców Liga Samorządowa Ziemi Kamieńskiej a Stanisławem Kuryłło z Komitetu Wyborczego Wyborców „Nasza Gmina – Nasz Powiat”. Od samego początku kampania  wyborcza była bardzo ostra szczególnie ze strony Komitety Nasza Gmina – Nasz Powiat”. W skład tego komitetu weszła duża grupa lokalnych polityków którzy w poprzednich wyborach przegrywali rywalizacje wyborczą, teraz ich głównym celem było przejąć władzę  w Gminie Kamień i w powiecie kamieńskim. Kampania wyborcza prowadzona przez ta grupę, trwała dużo wcześniej niż oficjalnie rozpoczęto kampanię do samorządów lokalnych. Liczne ataki w Burmistrza Kamienia Pomorskiego w Zarząd Powiatu Kamieńskiego prowadzone przez jeden z lokalnych portali przygotowywał  od ponad trzech lat grunt pod wygranie wyborów. Jak to powiedział Josef Goebbels – „Kłam­stwo pow­tarza­ne ty­siąc ra­zy sta­je się prawdą”. Kandydat na Burmistrza Kamienia Pomorskiego podczas swojej kampanii obiecywał wyborcom bardzo wiele, z drugiej strony stawiał burmistrzowi Karpińskiemu liczne zarzuty. Mieszkańcy gminy Kamień Pomorski dali się nabrać na gładkie słówka. W niedziele 30 listopada na Stanisława Kuryłłę głosowało 52, 04% wyborców. Bronisław Karpiński otrzymał 47, 96% głosów.

Nowy burmistrz po wygranych wyborach ostro wziął się do pracy. Zaczął od zwalniania kierowników jednostek organizacyjnych i urzędników i obsadzaniu zwolnionych stołków swoimi ludźmi. Kiedy wyszło na jaw, że sytuacja finansowa gminy nie jest tak różowa jak by się wydawało, burmistrz został „Wielkim Likwidatorem” Zlikwidowano Szkołę Podstawową w Górkach, Spółdzielnię Socjalną „Warcisław” Straż Miejską, Wydział  Promocji, GZOO, zaplanowano połączenie Domu Kultury z Biblioteka Publiczną.

By osiągnąć swój cel i przypodobać się swoim poplecznikom do prokuratury rejonowej i okręgowej wpłynęło szereg zawiadomień o popełnieniu przestępstw. Nad wypocinami Burmistrza i jego pomagierów trudziło sie wielu Prokuratorów, Policjantów. Przesłuchano kilkadziesiąt świadków, zapisano tysiące stron protokołów. Dziś śmiało można powiedzieć, że zdecydowana większość zarzutów była bezpodstawna, nie oparta na faktach i gołosłowna. Prokuratura Okręgowa w dniu 31 maja 2916 roku wydała postanowieniem o odmowie wszczęcia Śledztwa  z zawiadomienia Burmistrza Gminy Kamień Pomorski – Stanisława Kuryłły w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – Burmistrza Karpińskiego oraz Zastępcę  Burmistrza Andrzeja Jędrzejewskiego w zakresie sprawowania nadzoru nad realizacją przez wyznaczonych pracowników ZGM zadań w zakresie obsługi eksploatacyjnej, technicznej i administracyjnej budynków komunalnych.

W dniu 10 marca 2016 roku Prokuratura Rejonowa wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa z zawiadomienia Anny Stanaszek – Kaczor (Sekretarza Urzędu Gminy Kamień Pomorski) o popełnieniu przestępstwa z art. 231 §1 kk. to jest działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w Starostwie Powiatowym w wyniku przekroczenia przez nich ich uprawnień poprzez wydanie decyzji na wycinkę drzew, na transport odpadów i zbieranie odpadów.

Wydmuchane rzekome afery zakończyły się niczym. Zwolnienie z pracy kierownicy jednostek gminnych wygrywają sprawy i dostają wyrokami Sądu odszkodowania. W tym samym czasie na terenie należącym do gminy są wycinane bez wymaganego pozwolenia drzewa, na terenie „Natura 200O” są za wiedzą i zgoda Burmistrza składowane odpady.

Burmistrz Karpiński za kwotę około5 milionów sporządził dokumentację budowlaną i otrzymał około 40 pozwoleń na budowę. W wyniku nieumiejętnych działań Burmistrza i braku rozeznania część z tych decyzji została wygaszona. Pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu naszej gazety. Z ostatnich naszych ustaleń wynika, że łącznie zostały wygaszone 12 pozwoleń na budowę. Dwanaście miejscowości leżących na terenie gminy Kamień nie może liczyć, na to, że do ich miejscowości zostanie doprowadzona woda i wybudowana kanalizacja sanitarna. Przepadły wyłożone na dokumentację budowlana pieniądze. W wyniku nieudolnych działań Burmistrza Gmina na podstawie wyroków Sądowych wypłaci wysokie odszkodowania dla poszkodowanych w pożarze „Hotelu Nafty” osób i ich rodzin.  Miało  być lepiej, jak jest każdy widzi! Chciało by się powiedzieć – „Kończ Waść Wstydu Oszczędź „, „Tej ekipie to my juz dziękujemy” .

Waldemar Taranowicz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *