Czy wiesz co kryje się pod nazwą OREW?

Ośrodek Rehabiltacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy jest niepubliczną placówką prowadzoną przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kamieniu Pomorskim, która umożliwia realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub nauki zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1997r. z późniejszymi zmianami. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz sprzężonymi niepełnosprawnościami, w wieku od 3 do 25 lat, potrzebujących kompleksowej, wielodyscyplinarnej pomocy rehabilitacyjno – edukacyjnej świadczonej w odpowiednich warunkach i ze wsparciem dostosowanym do wieku i stanu psychofizycznego.
Głównym celem Ośrodka jest dążenie do rozwijania osobowości swoich wychowanków, ich indywidualnych uzdolnień i zainteresowań, kształtowania więzi społecznych, wdrażania nowych form komunikowania się. Uzyskiwanie przez naszych wychowanków autonomii, rozumianej jako niezależność, samodzielność i zaradność życiową na miarę indywidualnych potrzeb i możliwości rozwojowych. Zwracamy uwagę na rozwijanie zainteresowania otaczającym światem, poznawanie rzeczy, zjawisk i procesów w nim zachodzących.
Wychowankowie Ośrodka uczą się umiejętności współżycia w grupie i integracji z lokalną społecznością a stale prowadzona rehabilitacja psychoruchowa wpływa na poprawę ich ogólnego stanu zdrowia i sprawności oraz umiejętności funkcjonowania w życiu społecznym.
Nauka w placówce jest bezpłatna. Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 16.00. Wychowankowie mają zapewniony transport na zajęcia, wsparcie opiekuna podczas codziennych czynności samoobsługowych i szkolnych. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę oligofrenopedagogów mających warsztat i doświadczenie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi a obecność pomocy nauczyciela gwarantuje opiekę dostosowaną do potrzeb wynikających z wielorakiej niepełnosprawności wychowanków, obejmującą w szczególności: przemieszczanie się, czynności fizjologiczne, utrzymanie higieny, spożywanie pokarmów oraz naukę ubierania i rozbierania się. Zapewnia też wsparcie psychologiczno – pedagogiczne dla opiekunów i rodziców wychowanków.
W ramach realizowanego projektu ,,Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek” nasi wychowankowie dodatkowo kożystają z dodatkowych form wsparcia:
- terapii psychologicznej;
- terapii logopedycznej;
- rehabilitacji ruchowej, masażu, treningu wydolnościowo-krążeniowego;
- terapii metodą NDT – Bobath oraz Integracji Sensorycznej;
- muzykoterapii, kynoterapii, hipoterapii;
- zajęć na basenie;
- zajęć EEG Biofeedback.