Czy wiecie, że – To już 64. letnia historia TV w Szczecinie!

Dziś telewizja jest powszechna. A jej początki sięgają czasów jeszcze sprzed II wojny światowej. Mało też kto wie, że początek telewizji w naszym regionie, a ściślej, w Szczecinie sięgają roku 1955. Pomysłodawcami uruchomienia TV w stolicy regionu byli inżynierowie: Jerzy Fedorowski, Zbigniew Majewski, Zdzisław Stachurski, Roman Tokarski oraz Kazimierz Czarnecki, który będą dyrektorem Zespołu Radiostacji, mocno wspierał to przedsięwzięcie.
Pierwszy przekaz telewizyjny w Polsce miał miejsce w Katowicach już w roku 1931. A od roku 1953 pierwsza powojenna placówka TV działała w Warszawie. Był to Warszawski Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny.
Argumentem przekonującym do otwarcia podobnego otwarcia takiego lokalnego ośrodka w naszym regionie była coraz większa popularność telewizji nie tylko na świecie. Jak również pewna liczba aparatów telewizyjnych, które posiadali mieszkańcy Szczecina – najczęściej były to „Rubensy” produkcji ówczesnej NRD, na których była możliwość odbierania wyłącznie programu telewizji wschodnioniemieckiej, Deutscher Fernsehfunk.
17 listopada 1955 roku w Szczecinie nieoficjalnie jeszcze rozpoczął nadawanie Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny, który mieścił się przy ulicy Tkackiej w centrum miasta. Było to na siódmym piętrze budynku popularnie wówczas zwanego „Odzieżowcem”. I wtedy też nadawał 10 godzin programu filmowego…. tygodniowo.
Potrzebne środki w postaci odpowiedniego lokalu oraz 300 tysięcy złotych wyasygnowało Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Inne źródła mówią o innej dacie. O roku 1956. Pierwszym szefem ośrodka był rektor Politechniki Szczecińskiej, inżynier Jerzy Fedorowski. Natomiast autorem grafiki Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego był Witold Chromiński.
Miwa