17-07-2019 » Powiat i region

Czy wiecie od kiedy Szczecin stolicą naszego województwa?

Warto dziś przypomnieć datę 18 lipca 1998 r. Wtedy to Sejm RP uchwalił ustawę o nowym podziale kraju na szesnaście województw. Wcześniej było ich aż 49, a jeszcze wcześniej, o czym mogą nie wiedzieć najmłodsze pokolenia, siedemnaście.

Wtedy też ponad 400 – tysięczny Szczecin został stolicą województwa zachodniopomorskiego, w którego skład weszło 114 gmin.

Nasze województwo zachodniopomorskie utworzyło się automatycznie z nastaniem nowego, 1999 r., w miejsce dawnych województw:Szczecińskiego i Koszalińskiego a także części województw: Słupskiego, Pilskiego i Gorzowskiego. Sama nazwą nawiązuje do historycznego Pomorza Zachodniego.

Obecnie zajmuje obszar 22.892,48 km². Na koniec roku 2016 miało 1,71 mln mieszkańców. Ma w swych granicach 18 powiatów i trzy miasta na prawach powiatów, którymi są: Szczecin, Koszalin oraz Świnoujście. A jednocześnie wraz ze Stargardem posiadają największą liczbę mieszkańców.

Wśród tych wielu powiatów jest też nasz kamieński z liczbą około 50 tys. mieszkańców i nieco ponad 1.003 km² powierzchni.

W województwie zachodniopomorskim jest łącznie 66 miast, w tym 3 miasta na prawach powiatu. Z liczbą mieszkańców dopiero na miejscu 25 jest Kamień Pomorski.

Na obszarze województwa znajdują się dwa obiekty uznane za pomnik historii. Są nimi: zespół katedralny w Kamieniu Pomorskim, zespół kościoła pw. NMP Królowej Świata oraz

średniowieczne mury obronne miasta. Oba w Stargardzie.

Ponadto, w całkiem dobrym stanie zachowały się układy staromiejskie w Cedyni, Darłowie, Dobrej koło Nowogardu, Lipianach, Maszewie, Mieszkowicach, Moryniu, Myśliborzu, Trzebiatowie, Trzcińsku – Zdroju i Wolinie.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *