11-10-2018 » Dziwnów, Powiat i region

Co czeka gminę Dziwnów w nowej kadencji samorządowej – wywiad z obecnym Burmistrzem i kandydatem na Burmistrza Dziwnowa Grzegorzem Jóźwiakiem.

Wrócił Pan właśnie z Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jak wynika z informacji prasowych, Dziwnów ponownie zajął dwa pierwsze miejsca i jedno drugie. Dla mieszkańców gminy Dziwnów to nic nowego. Ostatnio co roku Dziwnów jest w czołówce różnych rankingów w grupie gmin miejsko-wiejskich. Czy mógłby Pan powiedzieć innym włodarzom gmin naszego powiatu jak się dochodzi do takiego sukcesu?

Tak, rzeczywiście w dniach 2-3 października przebywałem w Katowicach na XVI Samorządowym Forum Kapitału i Finansów, w którym bierze udział około 1300 uczestników z całej Polski.

I to właśnie tu, w trakcie wieczornej Gali, Gmina Dziwnów otrzymała 3 wyróżnienia.

I miejsce – wydatki inwestycyjne samorządu w latach 2015-2017

I miejsce – Sukces Kadencji 2014-2018, jest to klasyfikacja ogólna uwzględniająca poziom osiągniętych wskaźników w rankingach finansowym, ekonomicznym, infrastrukturalnym i społecznym.

II miejsce – ilość pozyskanych środków unijnych na realizacje inwestycji w latach 2014-2017.

A jak się dochodzi do takiego sukcesu?

Jest to proste, to efekt przemyślanej i długofalowej polityki inwestycyjnej, w którą zaangażowanych jest bardzo wielu moich współpracowników. Bo to nie jest sukces samego burmistrza, ale wspólny sukces mieszkańców, radnych Rady Miejskiej i wszystkich pracowników Urzędu i gminnych instytucji.

Według rankingu w latach  2015 -2017 na inwestycje w Dziwnowie w przeliczeniu na  jednego mieszkańca wydano 4503,43 zł. Mógłby Pan przypomnieć jakie inwestycje w ramach tych środków zostały zrealizowane?

Tych inwestycji realizowanych w tym okresie oczywiście było bardzo dużo. Co roku na inwestycje przeznaczamy w naszym budżecie ok. 14 mln zł (34% wydatków budżetowych). Najważniejsze z nich to:

– przebudowa ul. Dziwnej i Marynarki Wojennej

– przebudowa ul. Słonecznej w Międzywodziu

– modernizacja portu rybackiego

– budowa mieszkań komunalnych i socjalnych

-budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Dziwnowie, Międzywodziu i Łukęcinie

-modernizacja przepompowni i oczyszczalni

– zakup samochodu pożarniczego dla OSP Międzywodzie

– budowa zjazdu technicznego w Międzywodziu

– przebudowa oświetlenia ulicznego

– rewitalizacja parku w Dziwnowie Dolnym

– przebudowa ulic Kaprala Koniecznego, Dziwna, Komandorska, Spadochroniarzy w Dziwnowie, Spacerowa w Łukęcinie i wiele, wiele innych.

Czy wszystkie inwestycje realizowane w tym okresie w gminie Dziwnów  zostały uwzględnione w tym konkursie?

Nie, bo w tym konkursie nie uwzględnia się wydatków inwestycyjnych ponoszonych przez Urząd Marszałkowski, czy Urząd Morski, a tych też w tym okresie było niemało.

Startuje Pan ponownie na Burmistrza Dziwnowa. Tym razem ma Pan konkurenta. Czy nie zamierza Pan osiąść na laurach, czy w planie ma Pan kolejne ważne dla gminy Dziwnów inwestycje?

Tak, mam konkurenta w tych wyborach, mimo wszystko wierzę w zwycięstwo i już planuję nowe inwestycje do realizacji. Jest jeszcze w gminie bardzo dużo do zrobienia i na pewno pracy nie zabraknie.

Jedną z takich naprawdę ważnych inwestycji jest budowa ujęcia wody w „Kołczewie II” i doprowadzenie wody do Międzywodzia. Zabezpieczy to potrzeby naszej gminy na długie lata i pozwoli na dalszy spokojny rozwój.

Ostatnio gmina Dziwnów pozyskała środki na rewitalizację osiedla Dziwna. W ramach tych środków ma powstać tam Dom Kultury. Czego jeszcze mogą oczekiwać  mieszkańcy Dziwnej? A czego mieszkańcy innych miejscowości przez kolejne 5 lat pełnienia przez Pana funkcji Burmistrza?

Jest jeszcze naprawdę wiele do zrobienia i na nudę nie będziemy narzekać. Jest jeszcze wiele dróg gminnych do naprawy i modernizacji, czeka nas

rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, w tym budowa kanalizacji deszczowej, rozbudowa infrastruktury plażowej (budowa dalszych odcinków promenady, ścieżek rowerowych, budowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i wiele, wiele innych ważnych dla mieszkańców gminy przedsięwzięć.

Sprawowanie funkcji Burmistrza to niełatwy kawałek chleba, wymaga dużego poświęcenia, nienormowanego czasu pracy, rozlicznych wyjazdów. Co na to Pana rodzina? Nie mają już dość Pana burmistrzowania?

Rodzina już się do tego przyzwyczaiła. Zresztą kiedy podejmowałem decyzję o kandydowaniu na stanowisko burmistrza rozmawialiśmy o tym i znając mój charakter musieli się tego spodziewać, że bezgranicznie poświęcę swój czas dla rozwoju i dobra mieszkańców „mojej gminy”, czyli Gminy Dziwnów.

 Waldemar Taranowicz

 

 

2 komentarzy na temat: Co czeka gminę Dziwnów w nowej kadencji samorządowej – wywiad z obecnym Burmistrzem i kandydatem na Burmistrza Dziwnowa Grzegorzem Jóźwiakiem.

  1. Avatar mieszkanka pisze:

    Tyle dobrego ten pan zrobił dla Dziwnowa. Która gmina ma tyle dróg zrobionych, a zwłaszcza główna przejazdowa, marina, promenada, ośrodek zdrowia i inne.

  2. Avatar Damian pisze:

    Mój głos jest dla pana, panie Burmistrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *