Bezdomni z całego powiatu trafią do Kamienia Pomorskiego.

W piątek 12 października 2018 r. odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Podczas sesji Burmistrz Kamienia Pomorskiego podsumował 4 lata swoich rządów. Nie obyło się bez próby zwalenia winy za tragiczny stan finansów gminy na poprzedników, a nieudolne sprawowanie rządów w Kamieniu na sukces.
Podczas sesji Rada Miejska na wniosek Burmistrza Stanisława Kuryłły przyjęła porozumienie w formie uchwały, na mocy którego w Kamieniu Pomorskim powstanie ogrzewalnia dla bezdomnych z całego powiatu kamieńskiego. Decyzja podjęta została zdecydowaną większością głosów radnych. Przeciw tej uchwale zagłosowała tylko radna Kazimiera Szymańska.

Decyzja Rady Miejskiej w sprawie ogrzewalni rozeszła się lotem błyskawicy po całym Kamieniu. Mieszkańcy Kamienia są zbulwersowani decyzją Burmistrza i jego ekipy. Tuż obok miejsca, gdzie ma powstać ogrzewalnia przy ul. Wolińskiej jest szkoła podstawowa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, gimnazjum, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy oraz hala sportowa, na której do późnych godzin prowadzone są zajęcia z dziećmi. Miejsce to jest tuż obok budynku Starostwa Powiatowego. W tym miejscu należy wspomnieć, że na ten pomysł wpadł Zarząd Powiatu na czele ze starostą Józefem Malcem. To na wniosek Zarządu Powiatu  uchwałę o przeznaczeniu budynku po byłych warsztatach Szkoły Zawodowej podjęła wcześniej  Rada Powiatu. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie starosta Józef Malec, jak i część radnych obecnej Rady Powiatu, startuje w wyborach do Rady Powiatu z tego samego komitetu co Burmistrz Stanisław Kuryłło oraz większość jego radnych głosujących  za tą uchwałą, ten stan jest głęboko niepokojący. Biorąc pod uwagę fakt istnienia w powiecie kamieńskim  tak zwanego „Kamieńskiego układu zamkniętego”, do którego należy większość osób głosujących za tym nieodpowiedzialnym i nieprzemyślanym pomysłem stawia tę całą sytuację w bardzo złym świetle.

Nie mam nic przeciwko temu, by taki punkt dla osób bezdomnych powstał w powiecie kamieńskim. Takie punkty powstały w całej Polsce. Lecz nie znam podobnego przypadku, w którym lokalni włodarze zdecydowali się o umieszczeniu takiego punktu w centrum miasta, tuż obok szkół  i budynku użyteczności publicznej. Zazwyczaj takie obiekty sytuowane są z dala od centrum miast, szkół czy obiektów publicznych.

Ogrzewalnia to miejsce, gdzie w cieple bezdomni mogą usiąść (nie musi tam być miejsc do spania), skorzystać z toalety i napić się czegoś ciepłego. Na wniosek Stanisława Kuryłły takie miejsce powstanie w Kamieniu Pomorskim w budynkach przy ul. Wolińskiej 7 A. Do ogrzewalni przyjmowani będą bezdomni nie tylko z terenu gminy Kamień Pomorski, ale również z terenu całego powiatu kamieńskiego. Trafią tu więc bezdomni z gminy Dziwnów, gminy Świerzno, gminy Wolin, gminy Międzyzdroje i gminy Golczewo. W tym miejscu należało by wspomnieć, że większość osób z tej grupy stanowią osoby nadużywające alkohol.

Koszty przygotowania i utrzymania ogrzewalni gminy podzielą równo między siebie. Z porozumienia nie wynika, by Kamień Pomorski miał na tym cokolwiek zarobić. Jedyne co zyskuje  gmina Kamień, to fakt, że zakupione wyposażenie ogrzewalni staje się jej własnością.

Umiejscowienie ogrzewalni przy ul. Wolińskiej Stanisław Kuryłło tłumaczył bliskością służb – pogotowia i straży pożarnej. Szczególnie podkreślenie w wypowiedzi burmistrza o bliskości straży pożarnej sugeruje podwyższone ryzyko i niebezpieczeństwo związane z użytkownikami ogrzewalni.

A mi się zaś wydaje, że Burmistrzowi Kurylle, Staroście Malcowi, jego zastępcy i radnym obu Rad zabrakło wyobraźni i poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo podległych im samorządów.
Skutki podjętych decyzji są długotrwałe, gdyż porozumienie zostało zawarto na okres 10 lat.

W.T.

fot. ikamien.pl

Jeden komentarz na temat: Bezdomni z całego powiatu trafią do Kamienia Pomorskiego.

  1. Avatar Olgierd pisze:

    Ju z dawno nie wierzyłem, że Kuryłło umie myśleć. Teraz przeszedł samego siebie. Cztery lata zmarnowane. Dobrze, że to ju ż koniec kadencji. Temu Panu już dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *