30-06-2017 » Powiat i region

38 lat temu, japoński koncern „Sony” wprowadził na rynek pierwsze walkmany

Technika, ta zwłaszcza elektroniczna, postępuje we wręcz galopującym tempie. I pewnie młodsi czytelnicy zastanawiać się będą mocno nad powyższym tytułem. Cóż to był walkman? – pewnie by zapytali. Gwoli ścisłości, 1 lipca 1979 roku japoński koncern „Sony” wprowadził na rynek absolutną nowość i objawienie w elektronice – walkmany.

Co to były zatem te walkmany? Zresztą bardzo popularne na całym świecie, przez co najmniej trzy następne dekady. Walkman to prostu przenośny, zminiaturyzowany odtwarzacz kaset magnetofonowych, który był odporny na wstrząsy. Większość modeli nie posiadała głośników, lecz istnieją również wyjątki z małym głośnikiem umożliwiającym słuchanie bez użycia słuchawek. Nazwa Walkman jest znakiem towarowym firmy Sony, lecz popularnie walkmanami nazywa się także odtwarzacze innych firm.

Walkman został zaprojektowany i wypromowany przez japońską firmę Sony, która właśnie w 1979 r. wypuściła na rynek przenośny odtwarzacz o handlowej nazwie Sony Walkman. Prototyp ten został zaprojektowany przez Akio Moritę, Masaru Ibukę i Kozo Ohsone, a jego kluczowym elementem był mechanizm przełączania trybów pracy, skonstruowany z bardzo płaskich, ale szerokich kształtek aluminiowych oraz magnezowych, które zapewniały niewielką masę, małe wymiary i jednocześnie dużą trwałość i odporność na nieodpowiednie traktowanie.

Urządzenie to przyjęło się w latach 80. XX wieku nadspodziewanie dobrze, i to na całym świecie, niemal całkowicie eliminując z rynku wcześniejsze modele przenośnych magnetofonów kasetowych.

Oryginalna konstrukcja Sony była powielana w tysiącach wersji przez tanich producentów z Dalekiego Wschodu. Urządzenie w połowie lat 80. stało się tak popularne, że napisano o nim nawet specjalną piosenkę (Wired for Sound Cliffa Richarda).

25 października 2010 firma Sony ogłosiła oficjalne zakończenie seryjnej produkcji Walkmanów kasetowych.

  1. Boyl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *