15-05-2018 » Powiat i region

16 maj – zaprezentowano pierwszy gramofon autorstwa E. Berlinera

Tego dnia roku 1888, zaprezentowano pierwszą konstrukcję gramofonową projektu Amerykanina pochodzenia niemieckiego, Emila Berlinera. Owa konstrukcja powstała na skutek modyfikacji wcześniejszego projektu Thomasa Edisona. Wtedy walce fonografu zastąpiono okrągłymi płytami cynkowymi.

Dodać trzeba, że T. Alva Edison był samoukiem, który ma w swym dorobku ponad 1000 patentów. Między innymi w roku 1879 opatentował żarówkę elektryczną.

Słowo gramofon pochodzi od greckiego –  γράμμα, gramma – „pismo”, „napis” i z również z greckiego φωνή, fone – czyli „głos”. Po polsku znaczy to „zapisywacz głosu”, a więc urządzenie do nagrywania i odtwarzania dźwięku.

Wcześniej, bo w roku 1877, wynalazł i opatentował mikrofon węglowy, w 1878 r. złożył wniosek patentowy na aparat do odtwarzania dźwięku z wirującej płyty. Aparat ten posługiwał się drgającym na membranie rylcem, rzeźbił jednak fale dźwiękowe nie na obracającym się walcu, tylko na kręcącej się płycie i nie w głąb, tylko poziomo. Po odpowiednim utrwaleniu – taka płyta mogła posłużyć jako matryca do masowej produkcji płyt gramofonowych. Z początku płyty robiono z twardej gumy, potem z ebonitu, a wreszcie z polichlorku winylu (do dziś)

Pierwsze takie urządzenie, które  nagrywało dźwięk bez możliwości jego odtwarzania, zwane fonautografm, skonstruował  Édouard – Léon Scott de Martinville, francuski zecer i księgarz. On tym samym stał się pionierem zapisu dźwięku. Opatentowano owo urządzenie 25 marca 1857 r.

Scott był zafascynowany ideą graficznego utrwalenia dźwięku. We wspomnianym roku opracował wzorowane na błonie bębenkowej i kosteczkach słuchowych urządzenie, podobne częściowo do późniejszego fonografu Thomasa Edisona. Urządzenie składało się z tuby i membrany, która, pobudzona falami dźwiękowymi, drgała, co poruszało rylec dotykający do papierowego cylindra. Scott nie opracował natomiast metody odtwarzania swoich nagrań, ograniczając się do ich zapisu, który miał służyć do badań nad właściwościami fal dźwiękowych.

Fonograf wynalazł w roku 1877 Thomas Edison. Wtedy walce fonografu zastąpiono płytami woskowymi.

Pierwsze gramofony elektryczne pojawiły się w roku 1925, a w roku 1947 pojawiła się na rynku pierwsza drobnorowkowa pływa, którą nazwano, Long – Play.

W 1958 roku za sprawą wytwórni „Columbia” pojawił się pierwszy utrwalony na płycie zapis dźwięku stereofonicznego.

W Polsce w roku 1966 pojawił się rodzimy gramofon, „Bambino”. Z kolei w 1972 r. nastąpiła premiera szkockiego gramofonu Linn Sondek LP12 opracowanego przez Ivora Tiefenbruna, uważanego za przełom w przemyśle hi-fi.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *