15-05-2018 » Powiat i region

15 maj – Dzień Polskiej Niezapominajki, które jest świętem przyrody z miłosnym przesłaniem

To święto polskiej przyrody mające na celu promowanie jej walorów, jak i stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Nazwa niezapominajki, podobnie jak w polskim związana jest z pamięcią, a właściwie niezapomnianym. Owo święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

Zachęca nas jak najbardziej do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. To święto niesie też przesłanie „nie zapomnij o mnie”.

Dodatkowo „nie – zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio”, Andrzej Zalewski (zm. 2011) trochę na przekór Walentynkom. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku. Zwrócił uwagę jak piękne mamy tradycje w Polsce i należałoby je kultywować, powinniśmy wydobywać z naszej kultury i tradycji to, co najlepsze.

Ale przesłanie red. Andrzeja Zalewskiego było dużo głębsze. On zwrócił uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody przez wielkie „O”, czyli rezerwaty, parki i pomniki przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu. Oszczędzajmy wodę, energię, nie śmiećmy, nie palmy ognisk w miejscach nieodpowiednich, to wszystko mieści się w przesłaniu Niezapominajki.

W kolejnych latach do tej interesującej i pożytecznej akcji włączali się kolejni. Pszczelarze, szkółkarze, leśnicy i inne środowiska, np. Państwowy Instytut Geologiczny, przedszkola i szkoły oraz wiele czasopism.

Do akcji włączyły się również Lasy Państwowe. Z inicjatywą oczyszczenia lasów królewskich Władysława Jagiełły w 2010 roku, wystąpił Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Jedlni – Letnisko. Do Polskiej Niezapominajki dołączają również rolnicy ekologiczni. Tutaj obchodzone jest doroczne święto, w Jedlini – Letnisko, miejscowości położonej na skraju Puszczy Kozienickiej.

Niezapominajki rosną w stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków.

Jako ciekawostkę dodamy, iż niezapominajka po angielsku to – Forget me not, Wu Wang Cae – po chińsku, Niezabudka – po rosyjsku, Wasurena gusa – po japońsku, Forglemmigej – po duńsku, Fórglemmigej – po szwedzku, Forglem-mig-ikke – po norwesku, Vergißmeinnicht – po niemiecku, Nontiscordardimé – po włosku, Vergeet-mij-nietje – po holendersku.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *