Zaproszenie na niezwykły koncert w wolińskiej kolegiacie

Już w najbliższą sobotę, 9 czerwca o godz. 15.00, w Kolegiacie św. Mikołaja Biskupa w Wolinie odbędzie się niezwykły koncert muzyki organowej, w którym wezmą udział m.in. prof. Bogdan Narloch – wybitny wykonawca muzyki liturgicznej i organowej, Roman Gryń (trąbki) oraz kwintet dęty Akademii Muzycznej z Poznania „Academia Brass”. Będą im towarzyszyć uczestnicy projektu „OrgaNowy Elementarz”, w którym wzięli udział organiści Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Koncert jest zwieńczeniem I edycji projektu pn. „OrgaNowy Elementarz”, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w CWM Grodno k. Międzyzdrojów od września 2017 roku.

Cykl 10-iu comiesięcznych teoretycznych i praktycznych dwudniowych szkoleń obejmował m.in. zasady organizacji życia muzycznego w parafii, zakładania scholi czy chóru parafialnego oraz emisję głosu i podstawy prawodawstwa muzyki kościelnej. Zajęcia prowadzili wykładowcy z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Nieodłączną częścią każdego ze spotkań były również zajęcia praktyczne w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie, w ramach których 12 uczestników kursu doskonaliło swoje umiejętności muzyczne, wykorzystując do tego odrestaurowane organy wolińskiej kolegiaty.

–  Koncert, na który chcemy serdecznie zaprosić, jest zwieńczeniem 10-ciu miesięcy ciężkiej pracy, jaką uczestnicy oraz prowadzący zajęcia włożyli w ten projekt. Jego uczestnicy poczynili ogromne postępy, co zapewne zauważyli już także mieszkańcy zachodniopomorskich parafii. Zawód organisty, który wydawałoby się, że powoli odchodzi w zapomnienie, jest pożądaną ścieżką rozwoju kolejnych pokoleń muzyków, a specjaliści od muzyki liturgicznej są coraz częściej poszukiwani przez polskie parafie. Dlatego też projekt „OrgaNowy Elementarz” będziemy chcieli kontynuować w kolejnych latach – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Celem projektu „OrgaNowy Elementarz” jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu muzyki liturgicznej wśród organistów kościelnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz osób, które dopiero ją poznają. Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności, a najlepsi z nich będą mogli kontynuować edukację na Akademii Sztuki w Szczecinie. Projekt jest realizowany pod patronatem Akademii Sztuki w Szczecinie oraz przy aprobacie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

 

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym, to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

 

Justyna Iżycka

Biuro Prasowe Fundacji EFRWP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *