Relacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów 2017

W dniu 9 czerwca 2017 r. w Oddziale Archiwum Państwowego w Międzyzdrojach obchodzono święto archiwów. W ramach dnia otwartego, w murach placówki goszczono m.in. uczniów Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach.

Liczna grupa młodzieży w towarzystwie opiekunów uczestniczyła w lekcji archiwalnej. Przekrojowe zajęcia prowadzone przez archiwistę Krzysztofa Szyszkę, dotyczyły historii archiwistyki, zasobu zgromadzonego w Oddziale oraz sposobu jego udostępniania. W międzyczasie Oddział odwiedzali goście indywidualni, a także zaproszeni przedstawiciele władz lokalnych oraz pracownicy zaprzyjaźnionego Archiwum Akt Nowych. Zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję do zajrzenia do magazynów archiwalnych, zapoznania się z obsługą regałów kompaktowych, co cieszyło się szczególnym zainteresowaniem.

Starszy archiwista Kamil Muras, dzięki uprzejmości gospodarza terenu, Wolińskiego Parku Narodowego, mógł oprowadzić zainteresowanych po sąsiadującym z Białą Górą terenem, a mianowicie po fortyfikacjach usytuowanych przy obecnym czarnym szlaku. Wymieniony kompleks umocnień wybudowany został w celu obrony Zatoki Pomorskiej w latach 1946-1952.

Wspomniane wydarzenie nie jest jedynym organizowanym przez międzyzdrojskie archiwum. Osoby, które nie miały okazji zapoznać się w tym wyjątkowym dniu ze specyfiką pracy instytucji, który łączy zadania urzędu oraz jednostki kultury, są tam zawsze mile widziane. Poza możliwością skorzystania z udostępnianych w pracowni naukowej akt, zobaczyć można przygotowaną z niezwykła precyzją pod względem technicznym przez pp. Sygit, wystawę. „Oceany wspomnień, morza akt…” prezentuje materiały archiwalne oraz pamiątki po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej.

Organizator

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *