Partnerskie porozumienie pomiędzy Jelenią Górą, a Międzyzdrojami

W dniach od 20 do 23 sierpnia br. w ramach współpracy partnerskiej miast, Międzyzdroje gościły u siebie delegację miasta Jelenia Górą. W piątek 21 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia rozszerzającego współpracę partnerską pomiędzy obu miastami.

Pierwsza umowa o partnerskiej współpracy z Jelenią Górą była podpisana już w 2009 roku. Jednak jej realizacja nie była satysfakcjonująca, a w międzyczasie zmienił się również prezydent Jeleniej Góry i burmistrz Międzyzdrojów.  Stąd też chcąc umocnić partnerskie więzi podpisano porozumienie, które w swym zamyśle konkretyzuje i rozszerza współpracę. W piątek porozumienie podpisali Jerzy Łużniak Prezydent Miasta Jelenia Góra i Mateusz Bobek, Burmistrz Międzyzdrojów. W uroczystości brali udział m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry Wojciech Chadży, Przewodniczący Rady Miejskiej Międzyzdrojów Jan Węglorz i Wiceprzewodniczący Bogusław Sutyła, zastępca burmistrza Międzyzdrojów Beata Kiryluk oraz grono towarzyszących urzędników z obu miast.

Z biegiem lat łączy nas coraz więcej. Obie gminy mają wyraźny profil turystyczny. Łączy nas też droga S3, która pozwala naszym mieszkańcom wyjeżdżać na wypoczynek górski, a my mamy wielu gości z Powiatu Jeleniogórskiego. Tak na prawdę nasza współpraca jest pewnym wynikiem zachowań mieszkańców jednej i drugiej gminy, gdyż oni wcześniej niż my włodarze stwierdzili, że jest dobra aura z jednej i drugiej strony i warto się wzajemnie wspierać. My dzisiaj mamy tą przyjemność sformalizować naszą współpracę, bo tych aspektów i tematów do wspólnego działania jest bardzo dużo, począwszy od kultury, poprzez edukację, sport, biznes i wspomaganie swoich działań turystycznych, co jest wielkim potencjałem zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Dla Gminy Międzyzdroje to wielka szansa otworzenia się na rynek czeski, a dla naszych partnerów z Jeleniej Góry duża szansa pozyskania turysty niemieckiego. Cieszę się, że dzisiaj możemy się spotkać  i podpisać porozumienie – mówił burmistrz Mateusz Bobek.

Jest mi niezwykle miło, że zostaliśmy tak wspaniale powitani na wyspie Wolin. Tak jak powiedział burmistrz zaczęło się od mieszkańców, którzy wywołali ta naszą przyjaźń, a dzisiaj będziemy ją formalizowali. Pierwsze porozumienie było w 2010 r, a dzisiaj chcemy je jeszcze raz podpisać i sformalizować, odświeżyć, żeby ta współpraca między mieszkańcami i gminami była jeszcze bardziej owocna. Myślę, że wspólna promocja Jeleniej Góry tutaj nad morzem i Międzyzdrojów u nas w górach będzie z korzyścią dla obu miast. Z jednej strony to promocja dla turystów z państw ościennych u nas Czesi i  Niemcy, a tu Niemcy. Przede wszystkim jednak ważne jest zrozumienie i współpraca pomiędzy mieszkańcami obu miast., bo oni są najważniejsi i będą budowali na co dzień tą naszą relację. Mam nadzieję , że to porozumienie które dzisiaj ponownie podpiszemy będzie owocne. Właściwie pierwsze elementy współpracy już mamy.  Wspólnie zaczniemy budować u siebie klomby, żebyśmy pamiętali o tym, że są Międzyzdroje w Jeleniej Górze , w naszych sercach i naszych głowach i Jelenia Góra jest w Międzyzdrojach też w waszych sercach i waszych głowach, czego sobie i Państwu życzę – powiedział prezydent Jerzy Łużniak.

Po wygłoszeniu mów wstępnych nastąpiło podpisanie porozumienia przez prezydenta Łużniaka i burmistrza Bobka. Dla podkreślenia wagi zawartego porozumienia wymieniono się również prezentami, Burmistrz M. Bobek wręczył prezydentowi J. Łużniakowi obraz olejny – pejzaż marynistyczny autorstwa mieszkańca Międzyzdrojów Bronisława Pietkiewicza, a prezydent Jeleniej Góry wręczył burmistrzowi zdobny witraż z życzeniem aby zawisł w gmachu nowego ratusza.

Prezydent Jerzy Łużniak pytany o najważniejsze elementy współpracy obu miast podkreślił, że przede wszystkim to promocja, bo ta będzie opłacalna dla obu miejscowości.

Wspólnie promując morze i góry dajemy kompleksowa ofertę dla turystów i to bardzo ważne – zaznaczał prezydent  Jeleniej Góry mówiąc, że z przyjemnością oglądał reklamę Karkonoszy na plaży. Uznał także za istotną współpracę na niwie kultury, ale i wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania spółek miejskich, które także zamierza budować spółkę inwestycyjną korzystając z doświadczeń Międzyzdrojów, Istotna jest również wymiana doświadczeń w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych.

Dzięki uprzejmości gestorów branży turystycznej, nasi gości zwiedzili również największe atrakcje Międzyzdrojów i naszych sołectw. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystki tym, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie pobytu delegacji. Dzięki Państwa zaangażowaniu nasi goście mieli niepowtarzaną okazję poznać pięknoi uroki naszej Gminy.

 

Beata Kiryluk

Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *