Obóz harcerski w Podgajach

W dniu 17-28 lipca 2017 roku międzyzdrojscy harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej  „Orlęta” oraz 24 Międzyzdrojskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Feniksy” rozpoczęli harcerską przygodę w gminie Okonek. 

Wspólnie z harcerzami 316 Szczepu „Gloria Victis ” ze Stargardu obozowali w namiotach na Stanicy Hufca Złotów ZHP w Podgajach. Obóz harcerski odbył się w ramach zadania publicznego z Gminy Międzyzdroje. Oprócz naszego obozowiska na Bazie ZHP w sąsiedztwie mieliśmy harcerzy z Krakowa, Katowic i Poznania.
Wspólnie przeprowadzona Harcerska Akcja Letnia odbywała się w klimacie czarów i magii, na podstawie słynnej siedmiotomowej powieści autorstwa J.K. Rowling tzw. przygód „Harrego Pottera”.
Już pierwszego dnia obozu odbyło się spotkanie wszystkich młodych harcerskich czarodziejów podczas którego „Tiara Przydziału” przydzielała do magicznych domów Hogwardu.
Wieczorem każdego młodego adepta szkoły czarów rozdysponowano do namiotów tj. Gryffindoru, Hufflepuffu, Ravenclawu oraz Slytherinu.
Poranki zawsze rozpoczynane były od harcerskich apeli mundurowych. Potem odbywały się zajęcia programowe. Harcerze uczestniczyli w zajęciach z obozowej majsterki i budowania urządzeń i elementów obozowych, opracowywali obrzędowe piosenki, okrzyki oraz pląsy. Harcerze uczyli się terenoznawstwa, czyli jak poruszać się po obcym i nieznanym terenie. Uczyli się bezpiecznie rozpalać ognisko w trudnych, a zarazem deszczowych warunkach.
Szkolili się z pierwszej pomocy przedmedycznej i uczyli się rozpoznawać rośliny, jakie i w czym one mogą nam pomóc? Bawili się w przeróżne gry fabularne o tematyce fantasy. Nawet za porozumieniem komendantów obozów: Poznań, Kraków i naszego, nasi harcerze odparli zmasowany atak harcerzy z Poznania podczas podchodów w środku nocnych na nasze obozowisko. Odbywały się również zajęcia sportowe i rekreacyjne. Nad jeziorem rozegrany został turniej gry w Quidditcha, w której zawodnicy latając na miotłach wrzucali tzw. kafle do bramek przeciwników zdobywając punkty. Nie zabrakło w tej grze Złotego Znicza, gdzie za jego złapanie było najwięcej punktów. Na obozie był artystyczny sukces. Podczas finałów Obozowej Piosenki Harcerskiej nasz obóz wygrał 3 miejsce i zdobył nagrodę publiczności.
W czasie wolnym harcerze plażowali, kąpali się i pływali w kajakach po jeziorze.
Były też całodniowe wycieczki. Harcerze zwiedzali farmę agroturystyczną w Zapiecku, zatrzymali się na ryneczku w Czaplinku, a także zwiedzaliśmy Rycerski Zamek Drahim.
Wieczorami przy obrzędowych ogniskach instruktorzy ZHP snuli gawędy w towarzystwie harcerskich piosenek, a w między czasie wielu harcerzy otrzymywało barwy swoich drużyn, krzyże harcerskie i wyższe stopnie harcerskie. Na obozie w Podgajach barwy 34 DH otrzymała dh. Karolina Cader, przyrzecznie na krzyż harcerski złożyły: dh. Karolina Janiszewska i dh. Amelia Kujda – Rogowska z 34 DH i dh. Sandra Cor z 24 MDSH.  Harcerski stopień Samarytanki otrzymała dh. Zuzanna Wachowicz z 34 DH, dh. Kewin Mateusz Tarut z 24 MDSH otrzymał stopień Wywiadowcy, a Sandra Cor z 24 MDSH stopień Ochotniczki. Również wśród dorosłych dopełniły się awanse. Za trud i poświęcenie w realizacji próby wędrowniczej druhowi drużynowemu 24 MDSH ćwikowi Przemysławowi Wiaderskiemu został nadany Naramiennik Wędrowniczy ZHP.
W naszym odczuciu czas przeminął zbyt szybko. Nawet na ostatnim apelu podczas „wniosków, skarg i zażaleń” wpłynął wniosek o przedłużenie obozu o kolejne 10 dni. Pomimo nadejścia czasu rozstań, gdzieś za rok, gdzie ogniska blask, stanie znowu obóz nasz, a na polanie powstanie bratni harcerski krąg.

Czuwaj!
pwd. Tomasz Rychłowski
34 DH „Orleta”
ćw. Przemysław Wiaderski
24 MDSH „Feniksy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *