Jesienny wieczór poezji w międzyzdrojskiej bibliotece

23 listopada 2017 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała jesienny wieczór poezji poświęcony twórczości Bolesława Leśmiana, poety i prozaika dwudziestolecia międzywojennego.

W pierwszej części wieczoru Anna Piecyk i Szymon Głod przedstawili krótką biografię poety, który miał kompleksy z powodu niskiego wzrostu . Za życia jego wiersze spotkały się z dużą krytyką wśród odbiorców. Dopiero z biegiem lat doceniono jego poezję i uznano za jednego z najwybitniejszych poetów swojej epoki.  Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach pod kierunkiem Pani Iwony Banachowicz  przedstawili wiersze Leśmiana. Oliwer Rudnicki i Zofia Lewandowska zinterpretowali wiersz pt. „Szczęście”. Później Maren Tiks i Laura Kober przeczytały „Bałwana ze śniegu”, a Wiktoria Sokół i Martyna Moskot wyrecytowały wiersz pt. „Koń”. Mogliśmy także wysłuchać interpretacji utworu „Dusiołek” w wykonaniu Marcela Palucha, Wiktorii Szwedy i Daniela Królikowskiego. „Urszulę Kochanowską” przeczytała Aurelia Burza. Młodzież  była doskonale przygotowana, a ich interpretacje zostały nagrodzone barwami. W kolejnej części wieczoru mieszkańcy Międzyzdrojów mieli okazję zaprezentować swoją twórczość. Krystyna Rycombel, Halina Kowalska, Julianna Rogowska i Marianna Kargul odczytały wiersze swojego autorstwa, bibliotekarze zaprezentowali utwory Wojciecha Kokota i Mirosława Wołoszyka.

Następnie odbyła się prezentacja wystawy zdjęć i aparatów fotograficznych Rafała Naumuka. Rafał opowiedział o zdjęciach, które wykonuje przede wszystkim nocą. Pod wpływem chwili potrafi przejechać kilkadziesiąt kilometrów, aby zrobić jedno upragnione zdjęcie. Fotografią zainteresował się w wieku 10 lat, kiedy wziął do ręki aparat Praktica DTL3. Dzięki pasji fotografowania odpoczywa od hałasu, który wiąże się z jego pracą. Zawodowo zajmuje się renowacją starych, unikatowych samochodów. Fotografia umożliwia Rafałowi wyciszenie i zagłębienie się w inny świat.

Na zakończenie spotkania bibliotekarze podziękowali wszystkim osobom prezentującym swoją twórczość, międzyzdrojskiej młodzieży oraz przybyłym gościom. Pracownicy biblioteki zaprosili na kolejne spotkanie z poezją, które odbędzie się wiosną. Zachęcili również do oglądania wystawy Rafała Naumuka, którą będzie można jeszcze podziwiać do końca roku.

Bibliotekarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *