Archeozdroje na V Edycji Bramy Czasu w Krępcewie

Z powstałego w połowie XIV wieku zamku w Krępcewie, dawnego Cremzow zostały już tylko ruiny, ale kiedyś stał tu gród zbudowany w 1310 roku przez ród Wedlów.

Niemal dwadzieścia lat później, w 1338 roku budowla została zniszczona przez wojska księcia szczecińskiego Branima III. Z wydarzeniem tym wiąże się okoliczna legenda, a sam zamek może zostać nazwanym jednym z najbardziej nawiedzonych w powiecie stargardzkim. Ponoć duchy służby która zginęła podczas ostrzału artyleryjskiego do dziś pojawiają się w ruinach. My niestety nie widzieliśmy żadnych dziewcząt w zwiewnych strojach ani mężczyzny, który stojąc na ścieżce prowadzącej do grodu obsypuje złotem każdego, kto przekroczy jego bramy w noc świętojańską. Ale kto wie? Być może w przyszłym tygodniu, właśnie w noc świętojańską ktoś będzie miał szczęście ich zobaczyć.

Podczas V edycji Kremzewo Brama Czasu, każdy, niezależnie od płci i wieku mógł znaleźć coś dla siebie. Od godzin południowych trwały gry i zabawy dla dzieci, warsztaty plastyczne, archeologii eksperymentalnej oraz rzemiosł dawnych przeprowadzanych przez Stowarzyszenie Archeozdroje. Zapaleni maniacy gry Minecraft mogli wziąć udział w konkursie na zbudowanie w grze repliki zamku.

IV Turniej Rycerski o Miecz Gryfitów i Tarczę Pomorza Zachodniego sprowadziło rzeszę widzów, którzy zachęcali swych faworytów, by stanęli w szranki przeciwko sobie. Wicie wianków przyciągnęło gości nie tylko z kraju, ale i zza granicy, którzy chętnie słuchali tłumaczeń, skąd się wzięła ta ludowa tradycja i z wielkim zaangażowaniem puszczali je na rzekę Inę.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była bitwa o zamek. Narrator umiejętnie przekazywał zebranym historię zamku, rodu Wedlów, wyjaśniał przyczyny najazdu, wreszcie zaczęły się pertraktacje władcy zamku z księciem szczecińskim:
„- Jam jest Ludko Wedel syn Ludolfa. Odstąp książę od oblężenia lub rozstrzygnijmy sami spór pojedynkiem. Jest to sprawa tylko pomiędzy nami i po cóż przelewać krew naszych ludzi?
– Ja mam odstąpić od oblężenia? Spójrz na moja armię? I ty śmiesz mi mówić o odwrocie?
– Nie chcesz?! Tedy stawaj do walki gdyż wyzywam ciebie na pojedynek! Ten kto zostanie pokonany o ile przeżyje zabierze w niełasce swe wojska i odejdzie zhańbiony.
– Walczyć honorowo mogę z prawym człowiekiem. A ty atakując i paląc wsie na pograniczu mego księstwa jesteś tylko nędznym psem przed którym nie zniżę swego stanu. Masz ostatnią szanse poddać się i ocalić swych ludzi. Sam zaś w kajdanach będziesz na powrozie poprowadzony na szczeciński dwór gdzie czeka ciebie proces za twe zbrodnie.
– Tchórzysz! Przysięgam, że poszukam ciebie na polu!”

W ten sposób rozpoczęła się bitwa ,wraz z szczękiem żelaza uderzanego o żelazo, kanonadą armat, w tym Loshult-Büchse, wiernej kopi działa, pochodzącego z XIV wieku, której oryginał znaleziono 1861 roku w Szwecji. Mimo przesądzonego z góry wyniku widowisko jak co roku przyciągnęło liczną publiczność przybyłą z całej Polski. Imprezę zakończył pokaz Teatru Ognia Fire Arrow ze Stargardu oraz warsztaty tańca wczesnośredniowiecznego.

Już dziś zapraszamy wszystkich na imprezy, na których można nas spotkać w tym tygodniu: na czwartkową Biesiadę Morską w Przytorze, od piątku do niedzieli na Dni Cedyni i rekonstrukcję bitwy z 972 roku, a w niedzielę na Noc Żywiołów do Świnoujścia!

Stowarzyszenie Archeozdroje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *