Zwiedzanie Urzędu Wojewódzkiego przez grupę podopiecznych kamieńskich WTZ

Na początku marca grupa podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy kamieńskim Kole PSOUU, udała się wraz z opiekunami do Szczecina. Celem wycieczki było zwiedzanie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pełni ciekawości  wyruszyliśmy rano w drogę. Atmosfera podczas jazdy panowała bardzo dobra, rozmawialiśmy, śmialiśmy się  i cierpliwie czekaliśmy, aż dotrzemy na miejsce.

Po ponad godzinnej podróży naszym busem podjechaliśmy pod Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Położenie i wielkość oraz zarys historyczny gmachu wywarł na nas ogromne wrażenie. Po wejściu do środka przywitaliśmy się z przewodnikiem wycieczki, który na samym początku skierował do nas kilka powitalnych ciepłych słów.

Następnie udaliśmy się z nim do Sali Rycerskiej, gdzie pan przewodnik przekazał nam w szczegółach wiadomości dotyczące funkcjonowania Urzędu. W tej Sali znajdowały się fotografie wojewodów szczecińskich, którzy pełnili tą funkcje w poprzednich latach. Następnie udaliśmy się na hol, aby podziwiać piękną makietę, która zastała wykonana przez mieszkańca Szczecina na 100 –  lecie istnienia urzędu.

Następnym punktem zwiedzania była wieża widokowa na którą, aby wejść trzeba było pokonać wiele schodów, które były opasane pięknymi kolumnami. Pełni werwy i hartu ducha weszliśmy na samą górę. Widok i panorama Szczecina była bardzo piękna i do tego świeciło piękne słońce.

Ostatnim miejscem zwiedzania były schrony podziemne. To właśnie te miejsca były bardzo wymowne i miały swoją specyfikę. Mogliśmy tam zobaczyć całe umundurowanie (maski  przeciw gazowe, centrale telefoniczną oraz całe centrum dowodzenia wojewody na wypadek wojny.

Dowiedzieliśmy się, jaką funkcje spełniają specjalne wentylatory, które produkowały oczyszczone powietrze w razie ataku chemicznego. Warto wspomnieć, że cała architektura i wnętrze Urzędu  wzbudzały w nas wielkie wrażenie i zaciekawienie, słuchaliśmy przewodnika w wielkim  skupieniu.

No i nadszedł czas, aby zakończyć zwiedzanie. Bardzo serdecznie podziękowaliśmy panu przewodnikowi za oprowadzenie i przybliżenie nam historii tego gmachu. Pełni wrażeń udaliśmy się na parking, gdzie czekał na nas bus, którym wróciliśmy do Kamienia na nasze warsztaty. Bardzo  nam się podobało. Aż szkoda było wyjeżdżać…

Paweł Rączkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *