Żłobek Publiczny: obietnica burmistrza Kuryłły wciąż bez pokrycia

Sztandarowa obietnica burmistrza Stanisława Kuryłło i Radnych „Nasza Gmina” wciąż bez realizacji. Były już ankiety, losowanie nagród, ale wciąż brak dofinansowania i realizacji utworzenia Żłobka Publicznego. W tym rozdaniu również bez dotacji. Ponad 120 umów w ramach rządowych programów Maluch+ i Opieka 75+ podpisali w ostatnim okresie  w Szczecinie wojewoda Tomasz Hinc i w Koszalinie wicewojewoda Marek Subocz. Niestety w tej grupie zabrakło Kamienia Pomorskiego.           

W ramach programu Maluch + podpisano dziś 73 umowy na kwotę 11 mln 300 tys. zł. Na tworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech przeznaczonych zostanie 7 mln 557 tys. zł, a na bieżące utrzymanie – 3 mln 743 tys. W stosunku do ubiegłego roku – dotacja wzrosła o 147 proc.

– Utworzymy dzięki temu na Pomorzu Zachodnim 685 miejsc w żłobkach. Dofinansowanie trafi do gmin oraz podmiotów niepublicznych – mówił Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski na uroczystości w Szczecinie.

Podczas uroczystości w Koszalinie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zaznaczył, że wsparcie dla regionu nie ma barw partyjnych, a do zaspokajania potrzeb mieszkańców niezbędna jest dobra współpraca rządu z samorządem.

Kolejna pula pieniędzy trafi do gmin w ramach programu Opieka 75+. Z tego programu na I półrocze 2018 r. w województwie zachodniopomorskim dofinansowanie dostanie 49 gmin na kwotę 741 tys. zł. Program zakłada wsparcie finansowe gmin w zakresie świadczenia usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych, w wieku 75 lat i więcej.

– Cieszę się, że samorządy chcą korzystać z tych programów, że dostrzegają potrzeby swoich mieszkańców – zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych – dodał wojewoda Hinc. – Od tego roku z dofinansowania w ramach programu Maluch+ mogą korzystać także powiaty. Zapraszam samorządowców do aplikowania – to od Państwa aktywności zależy ilość miejsc opieki dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców.

Ariel Juszczak

Komentarz Gazety Nowy Pomorzanin

Do programu Maluch + przymierzało się Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zarząd Stowarzyszenia chciał w tej sprawie podjąć współpracę z władzami gminy Kamień Pomorski. W odpowiedzi Burmistrz Kuryłło  ruszył ze swoją akcją utworzenia przez gminę Kamień Pomorski żłobka. Jak się skończyła obietnica Burmistrza  widać na załączonym obrazku. Żłobka jak nie było, tak nie ma. Gdyby nie sprzeciw Burmistrza na pomysł PSONI w Kamieniu Pomorskim utworzenia żłobka, znając determinację i skuteczność Pani Prezes Stowarzyszenia w realizacji wytyczonych sobie celów, dziś żłobek by już od dawna funkcjonował.

Jak tworzyć i prowadzić placówki na wysokim poziomie pokazało Panu Burmistrzowi Stowarzyszenie tworząc Przedszkole Zintegrowane w Kamieniu przy ulicy Garncarskiej. Dziś przedszkole to należy do najlepszych w całym województwie. Do przedszkola uczęszcza około 150 dzieci i około 60 dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkola z powodu braku miejsc.

Jak się czegoś chce,  to można to zrealizować. Wystarczy mieć głowę na karku i determinację w dążeniu do celu. Podczas swojej Kampanii  wyborczej w 2014 r. Burmistrz  głosił hasło „Pora na zmiany”.
Jak widać  „Pora” to warzywo nadające się głównie jako dodatek do zup i sałatek . Na obietnicach Burmistrza Kuryłły i jego słynnej już „Porze” Kamień Pomorski wyszedł jak Zabłocki na mydle.

Teraz w 2018 roku tak naprawdę, to najwyższa pora na podziękowanie Panu Burmistrzowi i jego ekipie za trud i zaangażowanie.

Gmina Kamień Pomorski i jej mieszkańcy zasługują na dobrego gospodarza, takiego, który mniej będzie obiecywał, a więcej robił.

W.T.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *