Zapraszamy do wzięcia udziału w Wieczorny Wspólnym Bieganiu oraz Teście Coopera 2016

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim oraz Klub Biegacza Kamień Pomorski serdecznie zapraszają do wzięcia czynnego udziału wszystkich mieszkańców Kamienia Pomorskiego i okolic w „Wieczornym Wspólnym Bieganiu” oraz Teście Coopera 2016, które odbędą się w ramach VIII Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.

Już w najbliższy poniedziałek 30 maja br. o godzinie 19:00 przy Alei Mistrzów Żeglarstwa (Marina Kamień Pomorski) będzie można wziąć udział w „Wieczornym Wspólnym Bieganiu”, w którym chodzi przede wszystkim o pokonywanie własnych ograniczeń. Najłatwiej tego dokonać wśród ludzi którzy podzielają taki pogląd. Każdy kolejny kilometr jest łatwiejszy do zniesienia, gdy ma się u boku kogoś, kto odczuwa i myśli tak samo. Biegacze nie muszą rozmawiać, by odgadnąć swoje myśli.

Dobrze zorganizowana grupa jest jak jednolity organizm, myślący i działający w automatyczny sposób. Najwięksi z nich nie osiągnęliby nic, gdyby nie wspólne bieganie z partnerami, którzy wspierali ich w najtrudniejszych momentach na trasie.

Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy niezbyt wymagającą trasę na dystansie 10 km. Nie ważne czy umiesz przebiec jeden kilometr czy 100 km – każdy będzie się mógł dobrze bawić. A tuż po biegu dla wszystkich uczestników będzie czekała pyszna kiełbaska z grilla.

Natomiast we wtorek 31 maja br. na Stadionie Miejskim w Kamieniu Pomorskim o godzinie 10:30 (dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych), o godzinie 19:00 (dla dorosłych) odbędzie się Test Coopera 2016.

Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12 – minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej nie tylko sportowców, ale wszystkich zainteresowanych bieganiem.

Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Założeniem testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej mierzonej wynikiem biegu przez 12 minut. Badania laboratoryjne Coopera wykazały, że właśnie taki wysiłek biegu z maksymalną szybkością koreluje bardzo wysoko (r=0.90) z bezpośrednim pomiarem VO2max dokonanym na bieżni mechanicznej. Bieg wykonujemy w jednakowych warunkach (na bieżni lekkoatletycznej), zarówno pojedynczo, jak i grupowo (dodatkowy czynnik motywacyjny).

Co to oznacza dla nas, którzy rozpoczynamy przygodę z bieganiem? Pokazuje nam jaki dystans jesteśmy w stanie pokonać w czasie 12 minut na początku naszej przygody z bieganiem. Jest to informacja, motywacja do dalszych ćwiczeń, żeby po jakimś czasie znowu uczestniczyć w teście i sprawdzić na ile się poprawiliśmy. Pamiętajmy, że jeżeli poczujemy się mocno zmęczeni, kontynuujmy kolejne metry marszem, ponieważ liczy się pokonany dystans.

Info. wł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *