Zabytki Kamienia Pomorskiego w pigułce – Gotycki Ratusz miejski w Kamieniu Pomorskim i jego historia…(Część 2)

Zbudowany w w kilku fazach w stylu gotyckim na przełomie XIII i XIV wieku (do I połowy XVI w.). Systematycznie powiększany, bądź też odbudowywany po zniszczeniach, zmieniał swój wygląd i kształt.

Pierwszą budowlą był niewielki, niemal kwadratowy w rzucie, piętrowy podpiwniczony budynek, ze schodami w grubości muru. Budynek ten pełnił funkcje wyłącznie administracyjne. Na pierwszym piętrze znajdowała się sala obrad ławników, na parterze sala posiedzeń rady miejskiej. W 1927 r. przeprowadzono prace konserwatorskie (regotycyzacja).

W 1969 roku po kilkuletniej odbudowie (od 1965 r.) i renowacji murów (zniszczony podczas II wojny światowej), powrócił do pierwotnego wyglądu.

Ratusz usytuowany jest pośrodku rynku staromiejskiego, fasadą zwrócony w kierunku wschodnim. Wymurowany z cegły, częściowo otynkowany. Starsza, zachodnia część bryły w wątku wedyjskim, a wschodnia – gotyckim. Prostopadłościenna dwukondygnacyjna bryła z użytkowym poddaszem przekryta jest dachem dwuspadowym, z umieszczoną pośrodku sygnaturką.

Zwraca uwagę charakterystyczny podcień na parterze szczytowej ściany wschodniej oraz bogato dekorowany manswerkami szczyt zachodni pochodzący z XVI wieku. Na nim też widnieje herb miasta umieszczony tu podczas ostatniej odbudowy w 1969 roku.

Po odbudowie w ratuszu mieści się siedziba władz miasta i gminy Kamień Pomorski.

Oprac. Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *