Zabytki Kamienia Pomorskiego w pigułce – Baszta Wolińska z bramą i jej historia – (Część 3)

Niegdyś zwana piastowską (10 m npm.). Pochodzi z odległego, 1308 roku. Była obiektem czysto obronnym. Wzniesiona wraz z murami obronnymi wokół miasta oraz nieistniejącymi już czterema wieżami i trzema bramami: zwaną świnoujską, od północy maślaną (choć nadszarpnięta zębem czasu jeszcze istnieje), rybacką, która istniała u wylotu ul. Bałtyckiej oraz furtą zwaną Stäveken u wylotu ul. Rybackiej i Brama Katedralna.

Mury obronne okalające miasto przetrwały do przełomu XIX/XX w., kiedy to w większości zostały rozebrane. Pozostały fragmenty (tylko w części odrestaurowanych) od strony północnej (Zalew Kamieński).

Bramę i Basztę Wolińską zbudowano w stylu gotyckim. Odnowiona została w 1691 roku. Wówczas nadbudowano piętro niszcząc przy tym gotyckie manswerkowe szczyty. Fragment manswerku zachował się jedynie w środkowej blendzie budynku bramowego. W XIX wieku przebudowano wnętrza, a wieża otrzymała nowe zwieńczenie.

Od czerwca 2001 roku znajduje się tu Muzeum Kamieni i punkt widokowy z piękną panoramą okolic. W muzeum prezentowane są zbiory ciekawych minerałów, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu. Przechadzając się po salach warto zwrócić uwagę na olbrzymie geody ametystów. Jednym z najciekawszych eksponatów jest gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, fragmenty skamieniałych kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, a także meteoryt Gibeon.

W muzeum wyświetlany jest na bieżąco film pokazujący życie olbrzymich prehistorycznych gadów.

Oprac. Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *