Uroczystości Dnia Niepodległości w Kamieniu Pomorski choć nieco skromne, lecz patriotyczne

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli i zniewolenia, która przypada na 11 listopada, była w Kamieniu Pomorskim okazją do niedzielnego świętowania. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. dziękczynną w intencji Polski w Konkatedrze, którą wypełniły po brzegi ogromne rzesze świętujących.

W asyście piętnastu pocztów sztandarowych, świętujący przeszli na rynek Starego Miasta w okolice miejscowego Ratusza, gdzie trwała dalsza część obchodów rocznicowych.

Wszyscy odśpiewali czterozwrotkowy hymn państwowy zakończony owacjami i oklaskami.

Tu też odsłonięto tablicę pamiątkową ufundowaną przez mieszkańców Kamienia Pomorskiego z okazji stulecia wolnej i niepodległej Polski.

Podobna, lecz drewniana tablica z podobnej okazji zawisła na murze Ratusza już w 1988 roku. Jednak jak wspominał Burmistrz Kamienia oraz Henryk Masłowski, wieloletni mieszkaniec kamieńskiego grodu, a zarazem historyk, w 1992 roku owa tablica została w sposób niegodny po prostu zerwana i znalazła się w ówczesnym Domu Kultury, gdzie jak się potem okazało, została spalona w kotłowni.

Dziś pamiątkowa tablica powróciła w dawne miejsce, a odsłonili ją wieloletni mieszkańcy Gminy Kamień Pomorski w osobach: Teresy Smereki, Jadwigi Abramowicz, kpt. Bolesława Cieślika oraz Henryka Masłowskiego, po czym szereg delegacji, w tym ze Starostwa Powiatowego oraz władz miasta, złożyły pod nią wiązanki biało – czerwonych kwiatów.

Odbyła się również część artystyczna w wykonaniu miejscowej młodzieży. Organizatorzy uroczystości przygotowali także tzw. „biało – czerwony” gorący poczęstunek, w postaci czerwonego barszczu oraz smakowitych pierogów.

Uroczystość, choć nieco skromna jak na tegoroczną i zarazem wyjątkową rangę Dnia Niepodległości, okazała się patriotyczną i zarazem niezwykle integracyjną. I mimo przenikliwego ziąbu, wiatru oraz padającej od czasu do czasu mżawki, nikt nie narzekał, a biało – czerwone kotyliony i chorągiewki były tego przykładem.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *